Както нашето издание съобщи преди време (вж. тук), за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в Конгресната библиотека на САЩ във Вашингтон бе насрочено специално събитие.
Днес, на 24 май 2017 г., Българската секция на Конгресната библиотека бе попълнена с всички издания на годишния алманах „Любослов“ на Съюза на българските писатели в САЩ и по света, от 2012 г. досега; с книгите на Симеон Гаспаров „Врати от небеса, или когато Джими Хендрикс беше българин“ и „Бизони край Дунава“; с „18 % сиво“ на Захари Карабашлиев, с литературния сборник „Черга пъстроцветна“ (дело на нашия редакционен екип).
Както и с книги с творби на покойния председател на СБП в САЩ и по света Георги Витанов Богат (който за съжаление не дочака това събитие), на Виолина Иванова, Краси Зуркова, Иво Иванов, Пейчо Кънев, Добри Карабонев, Людмил Дуков и др.
Повечето от тези книги бяха донесени във Вашингтон от българския генерален консул в Чикаго, г-н Иван Анчев, и от и.д. председателя на Съюза на българските писатели в САЩ и по света, чието седалище е в Чикаго, г-н Симеон Гаспаров.
На тържеството в Конгресната библиотека беше и българският посланик в САЩ, г-н Тихомир Стойчев, който също има дял в осъществяването на тази благородна инициатива.
На тържеството успяха да дойдат, освен Симеон Гаспаров, и някои други автори на съвременна българска литература, чиито произведения станаха част от Българската колекция, като например Людмил Дуков.
От страна на Конгресната библиотека, на събитието бяха г-н Грант Харис (Grant Harris), началник на Европейския раздел на Библиотеката; г-жа Ангела Канон (Angela Cannon), референтен библиотекар за Русия и южнославянските страни; г-жа Дида Щадлер (Dida Stadler) от раздела за Германска и Славянска литература, секция „Югоизточна Европа“; и стажанти в Библиотеката, студенти от различни университети.
Посланик Тихомир Стойчев произнесе приветствена реч, като предложи случилото се днес да се превърне в традиция, да стане ежегодно събитие, на което да се даряват български книги. Началникът на Европейския раздел на Библиотеката Грант Харис отговори на словото на посланика.
След това г-жа Анжела Канон заведе присъстващите на обиколка из Конгресната библиотеката. Тя показа някои редки книги от фонда на Българската колекция, сред които „Кириакодромион сиречъ Неделникъ“, списание „Любословие“ от 1842 г., „Езопови басни“, преведени от Петко Славейков (1852), „Райна, княгиня Българска“, преведена от Йоаким Груев (1852) и разказа за Тодор Д. Плочев, издател на правна литература от София, който е направил най-голямото дарение на български материали в историята на Конгресната библиотека.
Г-жа Канон е била в контакт с българския генерален консул в Чикаго, г-н Анчев, и със Съюза на българските писатели в САЩ и по света, за организирането на тази благородна инициатива, за попълването на Българската колекция на Конгресната библиотека със съвременна българска литература.
А Дида Щадлер от секцията за Югоизточна Европа е наша сънародничка, която се свърза с Еврочикаго в началото на тази година, във връзка с литературния сборник „Черга пъстроцветна“. Скоро чрез г-жа Щадлер и вторият ни литературен сборник, „Часовниковата кула“, който излезе наскоро, ще стане част от фонда на Българската колекция на Библиотеката.
Ето какво сподели малко преди началото на събитието на стената си във ФБ Симеон Гаспаров, припомняйки за заслугите на Георги Витанов Богат, който за съжаление вече не е между нас:
„Честит 24 май, скъпи приятели! Днес, на този най-много обичан и най-български, от всички български празници ден, в столицата на САЩ – Вашингтон, ще бъдат внесени в Библиотеката на Конгреса на Съединените щати творбите на десетки български автори, не само от родината, но и от цял свят.
За да стигнем до тук, ние извървяхме дълъг, труден и изпълнен с много радости и болки път. Но, благодарение на вас, скъпи сънародници, които където и да сте по света, не спирате да създавате, творите и четете българската литература. Благодарение на българското посолство във Вашингтон, на нашето консулство в Чикаго. И благодарение, на основателя на Съюза на българските писатели в САЩ и по света, Георги Витанов Богат, който преди няколко месеца напусна този свят, днес ние имаме честта да бъде представено българското слово в една от най-големите библиотеки в света. И да остане там завинаги!“
Изказваме специална благодарност на г-жа Дида Щадлер за нейната искрена ангажираност и принос в тази благородна инициатива, както и за съдействието й за отразяването на днешното събитие. Повечето снимки в тази публикация са направени от нея специално за Еврочикаго.