Всички изказали се настояха генералния директор на БНР да съхрани и развие чуждоезиковите програми за чужбина. Огласено беше такова становище и на външния министър Екатерина Захариева. Колегите от „Радио България” настояха Велев незабавно да прекрати освобожадавено на хора от структурата – информира сайтът на СБЖ.
Около два часа и половина продължи заседанието на комисията по културата и медиите към Народното събрение, на което, наред с други въпроси, бе разгледан и казусът с „Радио България”, чиито програми на шест чужди езика плюс за българите в чужбина иска да „отреже” генералният дикертор на БНР Александър Велев.
На обсъждането присъства както самият Велев, така и представители на редколегията на „Радио България”, членове на СЕМ. Там бяха и председателят на СБЖ Снежана Тодорова, главният секретар на СБЖ Иван Върбанов, членът на УС на СБЖ Светослав Терзиев, отговорният редактор на сайта на СБЖ и председател на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България Къдринка Къдринова. Представителите на СБЖ бяха донесли подготвените от нашия Съюз законодателни инициативи в защита на журналистическия труд, които са били обсъждани още с медийната комисия в предишния парламент. Сега папките с инициативите бяха връчени от Снежана Тодорова и на председателя на настоящата комисия Вежди Рашидов.
Всички изказали се на заседанието по казуса с „Радио България” изразиха категоричното мнение, че чуждоезиковата продукция на БНР трябва да бъде запазена, защото е ключова за представянето на страната ни пред света и отстоява българския национален интерес, особено в сложната международна обстановка в момента и особено в навечерието на европейското председателство на България.
Същите аргументи прозвучака и в становището по въпроса на външния министър Екатерина Захариева, огласено от нейния съветник Иван Димов. В това становище също така бе отбелязана по-специално важността на „Радио България” за българските общности в чужбина, както и за осъществяването на българската външна политика на Балканите. Поставен беше и въпросът защо още миналата година е била закрита също много важната Арабска редакция на „Радио България”. Изказано бе дори пожелание предаванията за чужбина и чуждите езици, на които те се подготвят, не само да не се съкращават, но и да се разрастват.
Практически единодушно отхвърляне срещна идеята на Александър Велев за преструктуриране на „Радио България” във вида, в който се осъществява в момента и който предвижда спиране на продукцията на албанска, гръцки, испански, немски, френски, сръбски и български за сънародниците ни в чужбина. Общо беше и настояването ръководството на БНР да изгради цялостна концепция как ще развива и доизгражда тази важна структура.
Висящ обаче остана въпросът по какъв механизъм генералният директор на БНР, който вече е разпратил уведомления за прекратяване на трудовите договори на 26 души от около 30-те работещи в нарочените от него за закриване редакции, трябва да бъде задължен да спре този процес по освобождаване на висококвалифицирани специалисти.
Днес (вчера – б.р.) колегите от „Радио България” за трети пореден ден се събраха на протест пред БНР.
Източник: sbj-bg.eu