На 11 юни 2017 г. ще се проведе първият местен референдум в община Трън. Жителите на общината ще отговарят на въпроса: „Против ли сте община Трън, чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и преработка на метални полезни изкопаеми?“. Този референдум бе насрочен след доста усилия неговото провеждане да бъде предовратено.
Местният референдум в Трън трябваше да се проведе на 26 март т.г., заедно с парламентарните избори. И първоначално въпросът в него бе формулиран по друг начин: „Съгласни ли сте община Трън да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?“. Заповед на областния управител на Перник Васил Михайлов спря, обаче, провеждането на допитването заедно с изборите. Мотивът беше, че книжата за него не са били утвърдени от общинския съвет на едно заседание заедно с решението за провеждането му.
Право да гласуват на референдума в Трън имат всички жители на Община Трън, които са български граждани, навършили 18-годишна възраст, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода и имат адресна регистрация на територията на общината, направена преди 21 октомври 2016 г.
Днес от 14:00 часа местно време на площада в град Трън се проведе митинг концерт под надслов „Да! За чиста трънска природа!“. Той се организира във връзка с приключването на разяснителната кампания за референдума.
https://www.facebook.com/events/1146047765500080/?active_tab=about
Повече информация, свързана с предстоящия тази неделя референдум в община Трън, може да се намери в специални местни издания, посветени на него.
Референдум – брой 1 – 26.03.2017 г. – Vestnik_referendum_Trun_broi_1
Референдум – брой 1 – 26.03.2017 г. – Vestnik_referendum_Trun_broi_2
Както и в сайта на Инициативният комитет за разясняване на ефекта от последиците от евентуалното реализиране на намерението за добив на подземни богатства на територията на община Трън: http://bulgaria-za.trun.bg/
Из материал, публикуван в този сайт, който се отнася за мина „Злата“. Тази мина е била закрита с постановление на Министерски съвет през 1994 г., което е за потапно прекратяване на дейността и ликвидиране на последствията от добива и преработката на уранова суровина.
„Пазени в държавна тайна с гриф „СТРОГО СЕКРЕТНО“ са последните десет години от живота на мина „Злата“ в община Трън. Мината започва своята дейност още в началото на 30-те години на миналия век. Находището се смята за перспективно с очакван добив от 20-30 гр. злато във всеки тон руда. Очакванията се оправдават и първото българско златно кюлче е произведено именно там. Следват няколко десетилетия на експлоатация.
В средата на 70-те години добивът постепенно става нерентабилен, находището е изчерпало първоначалния си златен блясък. Търсят се алтернативи и през 80-те години започват проучвания за наличие на уран. Работна група, наречена „Краищиди“, извършва подробни проучвания, описани в няколко доклада, които днес се намират в Националния геофонд към Министерство на енергетиката. Допреди няколко години те са засекретени с цялото досие на мината, но днес са достъпни и за граждани.
Заключенията в доклада са безспорни: „Тези гама аномалии и минерализации трасират явно перспективни в ураново отношение структури, което се потвърждава от предишните topsecret изследвания, сондажи и минни работи в района.“. „В пределите на „Главна жила“ се наблюдават 8 уранови тела на дълбочина 120 до 150 м“. През 1992 г. още един нов доклад потвърждава направените заключения: „Значими в рудоносно (златно, полиметално и ураново) отношение са тектонските възли на пресичане на основни нарушения (у-к ‘Ерул‘‘)“. Мината отваря отново. В продължение на няколко години оттам се изнася руда в неизвестна за работниците посока.
Последният ръководител на мината Виктор Шишков си спомня: „При прокопаването на една от галериите попаднахме на силно радиоактивен елемент. Веднага след това галерията беше запечатана и закрихме щолня 62. Орудяването е в предимно кварцови и гранитни скали, които са много твърди и при добива и преработката им се отделя доста прах. Този прах е много опасен, веднъж попадне ли в човешкия организъм, не може да се изхвърли и води до заболявания. Голям процент от работниците в мината заболяват и умират млади. Заболяват и много от работниците, заети във флоатационната фабрика.”
Почернени са семейства от селата Ерул, Глоговица, Велиново… Диагнозата дежурно е „силикоза“…“
Фейсбук страница за Трън и Трънско:
https://www.facebook.com/groups/112019519945/
Сергей Иванов