Асоциацията на свободното слово „Анна Политковская“ и Първото в България Независимо дружество за защита правата на човека са изпратили до председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, българския президент Румен Радев, премиера Бойко Борисов, председателя на ВКС Лозан Панов, главия прокурор Сотир Цацаров, Дирекция “ООН и сътрудничество за развитие” на МВнР, Службата на ООН по въпросите на разоръжаването (UNODA), Международната кампания за забрана на противопехотните мини, областния управител на Видин, кмета на Чупрене и др. сигнал относно 190 614 бр. противопехотни мини, които още стоят в гръмналия на 1.10.2014 г. завод „Миджур“ в с. Горни Лом, в който загинаха 15 български граждани. В Сигнала се казва:
„НАСТОЯВАМЕ за НЕЗАБАВНОТО премахване от територията на България на тези 190614 противопехотни мини, за спазване на Отавската конвенция и за незастрашаване на Националната сигурност, поради риска за здравето и живота на голям брой български граждани.
НАСТОЯВАМЕ Прокуратурата да привлече към лична отговорност всички държавни служители от най-високите нива на властта, за продължаващо престъпление съгласно чл. 282 от Наказателния кодекс:
“Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици…”.
Следва целият текст на Сигнала, който е подписан от инж. Петър Пенчев от АСС „Анна Политковская“, Огнян Цеков от Независимото дружество за защита правата на човека и Димитър Димитров, баща на загиналия при взрива в завод „Миджур“ Михаил Димитров.
До Антонио Таяни
Председател на Европейския парламент
До Румен Радев
Президент на Република България
До Димитър Главчев
Председател на Народното събрание
До Бойко Борисов
Председател на Министерския съвет
До Лозан Панов
Председател на Върховния касационен съд
До Сотир Цацаров
Главен прокурор
До Дирекция “ООН и сътрудничество за развитие”
Министерство на външните работи
До Службата на ООН по въпросите на
разоръжаването (UNODA)
Ню Йорк
До Звеното за подпомагане изпълнението
на Конвенцията за забрана на
противопехотните мини към
Женевския международен център по
хуманитарно разминиране
Женева
До Международната кампания за забрана на
противопехотните мини,
носител на Нобелова награда за мир, 1997 г.
Женева
До Албена Георгиева
Областен управител – Видин
До Ваньо Костин
Кмет на Община Чупрене
До медиите
Сигнал
от Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово “Анна Политковская”
от Огнян Цеков, секретар на първото в България Независимо дружество за защита правата на човека с патрон Илия Минев
от Димитър Димитров – баща на загиналия на 26-годишна възраст Михаил на 01.10.2014 г. като работник в завод “Миджур”
Относно: България – 190614 бр. противопехотни мини безхаберно стоят в гръмналия на 01.10.2014 г. завод в с. Горни Лом, при което загинаха 15 български граждани. Съдът – не иска да чуе, Прокуратурата – не е видяла, Изпълнителната власт – знае, но мълчи.
Уважаеми господа,
Бихме искали да представим пред Вас един факт, който е заплаха за Националната сигурност в България, защото представлява риск за “за сигурността на гражданите, които се намират в околните места” (от Стенографски протокол) – заявено пред органа на Министерския съвет – Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките, на 08.07.2015 г., от Валентин Порязов в качеството му на заместник-министър на външните работи.
Видно от сайта на Изпълнителната агенция по околна среда към Министерството на околната среда и водите, на 25.04.2017 г. е бил открит обществен достъп до документи по чл. 112, ал. 3, т. 1-3 за издаване на решение за одобрявяне на актуализиран доклад за безопасност по чл. 116ж, ал. 4 от Закона за опазване на околната среда за разрешаване изграждането и експлоатацията/експлоатацията на предприятие с висок рисков потенциал: Завод „Миджур“, с. Горни Лом, общ. Чупрене, обл. Видин, с оператор: „ВИДЕКС“ АД, гр. София.
На стр. 72 от този Доклад за безопасност са дадени количествата гръцки противопехотни мини, останали и до днес в складовете край с. Г. Лом – 190614 броя със съдържание в тях на 74 тона тротил и няколко тона хексоген и тетрил.
Тук възникват най-малко две закононарушения: едното е за заплаха на Националната сигурност, другото – нарушаване от Република България на международен договор:
- Риск за нов несравнимо по-голям взрив, защото в горепосочената стенограма от 08.07.2015 г. пред органа на Министерския съвет заместник-министър на външните работи Порязов, показвайки снимки от състоянието на складовете, запазено непроменено (съгласно всички констативни протоколи на контролните държавни комисии) след взрива, съобщава: “…мините са на две и три нива, нещо което е абсолютно недопустимо като цяло, тъй като е възможно падане на палетите. Някои от тях са изгнили и има нарушени връзки между сандъците. Освен това се виждат на преден план сините чували и двата кашона. Това са взривни вещества от процеса на утилизация. Гръцкият екип беше много учуден да види подобно съхранение на мини с взривни вещества на едно място, тъй като знаете, че вероятно една от причините за инцидента е именно мини и взривни вещества на едно място.”
- Нарушаване на Конвенция за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване (Отавска Конвенция), съгласно заявеното от заместник-външния министър Валентин Порязов на 25.02.2015 г. пред Междуведомствения съвет при Министерския съвет: “…фирма ‘Видекс’ АД не е в състояние да изпълни договора за утилизация на противопехотни мини, собственост на Република Гърция, като в същото време Република България се явява в нарушение на чл. 1 от Отавската конвенция. Нарушена е забраната в чл. 1 на конвенцията, според която всяка държава се задължава при никакви обстоятелства да не складира противопехотни мини и да не ги задържа.”
Събраните от нас за девет години документи по Закона за достъп до обществена информация разкриват необхванати нито от Обвинителния акт, нито от досегашните прения в съда, нови факти и обстоятелства, които са в пряка причинно-следствена връзка с трагичния инцидент. За съжаление на 12.07.2017 г. във Видинския окръжен съд по делото за взрива с 15 убити български граждани на 01.10.2014 г. в завод “Миджур” край с. Горни Лом, въпреки че бе призован като свидетел инженер-математик Петър Пенчев (разпитан в Националната следствена служба веднага след взрива, поради активните му граждански действия пред институциите от 2008 и 2009 години за спиране вноса на тези 1568159 противопехотни мини, съгласно забраните на Отавската конвенция от 1997 г.), но съдът прекрати неговото изслушване в съдебното заседание поради протест от адвокат Васил Василев-защитник на обвиняемия собственик на завода Валери Митков. Съдът не пожела да приеме и върна представените от свидетеля документи, въпреки заявеното съгласие от Обвинителя – Прокурор Костов, за приемане на новите за следствието документи, обосновавайки се с чл. 13 от Наказателно-процесуалния кодекс: “Съдът е длъжен да осигури разкриването на обективната истина.” Съдът, вслушвайки се в протеста на адвокат Василев: “Тоя кой го допусна като свидетел!”, наруши и чл. 120, ал. 1 от НПК като не позволи на призования от НСлС свидетел “да изложи всичко, което знае по делото”.
Само се учудваме на фатално закъснялото Решение № 62 от 29.02.2016 г. на Министерството на околната среда и водите, с което поради допуснатия взрив със загинали 15 български граждани, е отнето Разрешителното за експлоатация на завода № 67 от 26.07.2007 г. Може да се предполага какво ще е решението на Върховния административен съд по обжалването от “Видекс” АД на такава непрецизна по нормативна обосновка, невлязла в сила, забрана – дело № 6295/2016, насрочено за 02.10.2017 г.
Имайки предвид гореизложеното и няколкократното безхаберно обсъждане на проблема от Правителството и други държавни органи и институции:
НАСТОЯВАМЕ за НЕЗАБАВНОТО премахване от територията на България на тези 190614 противопехотни мини, за спазване на Отавската конвенция и за незастрашаване на Националната сигурност поради риска за здравето и живота на голям брой български граждани.
НАСТОЯВАМЕ Прокуратурата да привлече към лична отговорност всички държавни служители от най-високите нива на властта, за продължаващо престъпление съгласно чл. 282 от Наказателния кодекс:
“Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици…”.
С уважение:
Инженер-математик Петър Пенчев
Огнян Цеков
Димитър Димитров