Мегън Уилсън, The Hill
Бивш български банкер настоява неговият казус да бъде първият случай, разглеждан в рамките на глобалния закон „Магнитски“ за човешките права. Законът, приет от Конгреса, позволява налагането на санкции в САЩ за нарушаване на човешките права и корупция в други страни.
Цветан Василев някога бе обявен за най-влиятелния човек в България от „Форбс“. Той твърди, че страната му го преследва с фалшиви и политизирани обвинения.
Наскоро бившият банкер е наел вашингтонската фирма JWI Inc, подписвайки с нея шестмесечен договор за $50 000, за да му помогне за обработването на заявление, което да бъде разгледано, съгласно глобалния закон „Магнитски“. Този закон позволява на американското правителство да налага целеви санкции на граждани на други страни, като, наред с други неща, законът обхваща и случаи на сигнализатори, които изваждат наяве правителствена корупция.
Василев е обвиняван не веднъж от българското правителство за пране на пари и присвояване, свързани с провала на Корпоративна търговска банка, където е бил мажоритарен акционер.
България е задействала чрез Интерпол, международната полицейска организация, която оперира в 190 държави, червено предупреждение за главата на Василев за „злоупотреби в публични офиси в особено голям размер, представляващи особено сериозен случай“.
„По същество моделът на Корпоративна търговска банка е механизъм, чрез който група хора, водени от Цветан Василев, успяват да усвоят привлечените и поверени на тях държавни средства за управление в банката“ – заявиха български прокурори в изявление по-рано тази година. Последва друг обвинителен акт срещу Василев и срещу още 17 души от банката.
Българското правителството заяви, че Василев и други банкови длъжностни лица са усвоили повече от 1,5 милиарда долара, докато са в били в Корпоративна търговна банка, и са източили още повече от банковата каса, което Василев отрича.
Сега Василев наема консултанти и адвокатски кантори, за да убеди Вашингтон, че е бил обвинен несправедливо.
Преди да подпише договора да представлява Цветан Василев, Джоузеф Огъстин, изпълнителен вицепрезидент на JWI Inc., отлетя за Сърбия – където Василев и съпругата му са заточени, за да се срещне с бившия банкер. Един приятел на Огъстин предложил на бившия банкер необходимата помощ.
Сагата включва сложна мрежа от обвинения, както от страна на българското правителство, така и контрааргументи от страна на Василев, които датират от няколко години. Дори и в постсъветската епоха, България има календарен рекорд по брой на въпросите, свързани с корупцията.
Въпреки че Огъстин, който е прекарал почти три десетилетия в ЦРУ и говори руски, казва, че намерението му е само да посети Василев и да го изслуша – без обещания за каквато и да е представителство – той казал на Хил, че е убеден в невинността на Василев, след серия разговори с него.
Сега Огъстин помага на бившия банкер да бъде признат, съгласно закона „Магнитски“ в САЩ, актуализиран миналата година, който е кръстен на покойния Сергей Магнитски.
Сергей Магнитски беше адвокат, на когото руското правителство наложи няколко наказателни обвинения, след като той извади наяве скандал за данъчни измами в размер на $230 млн. По-късно Магнитски загина в руски затвор при мистериозни обстоятелства.
Първият закон „Магнитски“, приет през 2012 г., се съсредоточи върху санкции срещу руснаците. Глобалният закон „Магнитски“, който беше включен в законопроекта за разходите на Пентагона, подписан през декември, разшири възможностите на САЩ да прекратят достъпа до визи и до американската банкова система на лица от всяка държава.
Все още не са подадени официални заявления, тъй като потенциалните кандидати очакват насоки от Държавния департамент и от Министерството на финансите.
Бившият губернатор на Ню Мексико Бил Ричардсън* (демократ) също се включва в делото „Василев“ чрез своята организация с нестопанска цел, The Richardson Center for Global Engagement (Центърът за глобална ангажираност „Ричардсън“).
Ричардсън казал на Хил, че той познава Василев, откакто двамата са служили в Атлантическия съвет. Неговата фондация се занимава с различни въпроси – включително с подпомагане на политическите затворници и работа по опазването на дивите животни по света, но сега разширява обсега си и с въпросите на правата на човека, включително случаите на Закона „Магнитски“.
Правителството на България, страна член на НАТО и на Европейския съюз, предяви към Василев множество обвинения. Сред тях се казва, че той е управлявал престъпна операция в Корпоративна търговска банка, където е бил мажоритарен акционер.
Corpbank е била четвърти по големина кредитор в България, но фалира след банкова операция, която заличава депозитите й. Български държавни прокурори нахлуха в офисите на банката, а Централната банка пое контрола над нея.
Василев и съпругата му са избягали в Сърбия, която не е членка на ЕС и няма договор за екстрадиция с България. Съдилищата в Белград не са ги преместили, за да уважат молбата на България да екстрадира бившия банкер.
Тези, които представляват Василев, казват, че в центъра на делото срещу него са двама души: Делян Пеевски, медиен олигарх и депутат в българския парламент, и Сотир Цацаров – главният прокурор на България.
Василев се беше опитал да призове за разкриване на корупцията в правителството, според една бяла книга, записана от JWI, като подкрепи политически групи и партии, които настояват за политически реформи.
Пеевски, който е сключил доста голям заем от Corpbank, за да помогне за финансирането на медийната си империя, е отказал да изплати заемите, съобщи Българската телеграфна агенция, националната информационна служба на страната. Той отрече тези твърдения, като заяви, че всички заеми са били изплатени.
Когато враждата между Пеевски и Василев избухна през 2014 г., политикът обвини Василев, бившия му съюзник, че отрича собственото си престъпление, като обвинява другите.
„Удобното извинение – Пеевски – се използва за прикриване и замазване на проблеми и въпроси, на които самият г-н Василев трябва да отговори“ – каза Пеевски пред българския новинарски сайт по онова време, според Ройтерс.
Държавният департамент издаде годишен доклад за инвестиционния климат в страната, както и за страните по света.
„Съдебната власт продължава да бъде институцията с най-малко доверие в България, с широко разпространени твърдения за корупция и неправомерно политическо и бизнес влияние“ – се казва в доклада за 2017 г.
Такива изявления за корупция, направени от правителството на САЩ и организации с нестопанска цел, са това, което движи адвокатите на Василев.
Президентът Тръмп написа писмо до Конгреса през април, като сигнализира, че иска да се занимава с делата по Глобалния закон „Магнитски“.
„Моята администрация активно идентифицира лица и образувания, за които законът може да се прилага, и събира доказателствата, необходими за прилагането му“ – каза Тръмп.
Огъстин, който представлява Василев, е оптимист, че делото ще бъде придвижено. Има продължително приложение, което трябва да бъде попълнено и изпратено до Държавния департамент.
Щом Държавният департамент приключи собственото си разследване на това дело и се съгласи, че то трябва да се придвижи напред, той го изпраща на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите, която се занимава със санкции.
След като OFAC провери заявлението, което отнема неизвестен период от време, то тогава може да стигне до Бюрото на президента за одобрение.
(С незначителни съкращения.)
* Бил Ричардсън е бивш губернатор на Ню Мексико от Демократическата партия. Той е бил посланикът на САЩ в ООН и секретар по енергетиката по времето на президента Клинтън. Ричардсън е бил и в Камарата на представителите. Като дипломат и специален пратеник, той получава четири номинации за Нобелова награда за мир. Той е освобождавал успешно заложници и американски военнослужещи в Северна Корея, Куба, Ирак и Судан.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Американският адвокат на Цветан Василев Джоузеф Огъстин в интервю за BiТ (вж.видео тук) :
.
Джоезеф Огъстин е категоричен в това интервю, че Василев го е убедил в това, че е станал жертва на „българска корупция и атака срещу него и съпругата му“. Адвокатът прави шокиращи разкрития и изразява увереност, че казусът им е солиден, тъй като в кантората са провели обстойно проучване, включително на официалните одити на престижни фирми, които показват, че КТБ е била платежоспособна към онзи момент. Със случая е бил ангажиран и бившият губернатор Бил Ричардсън. Именно Ричардсън и неговата фондация имат правото и биха могли да задвижат случая по процедурата на закона „Магнитски“.
.