Подписването на договора за приятелство показва, че там, където има политическо желание, въпросите ще се решат. България и Македония направиха историческата стъпка напред заедно.
Това заяви министър-председателят Зоран Заев, предаде БГНЕС.
„Този договор е общ успех и общ принос за стабилността на държавите в региона. Този договор е пример за сътрудничество в региона. Видяхме в правителството на България конструктивен партньор“, каза Заев.
Той подчерта значението на икономическото сътрудничество и по-конкретно в областта на транспортната и газова свързаност.
Решихме да гледаме напред, убеден съм, че след 10 години резултатите от Договора за добросъседство ще бъдат видими за двете държави. Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция след подписването на Договора за добросъседство между България и Македония. „Можеше ли да не подпишем такъв договор – можеше. Години наред не е подписан. Затова искам да поздравя на премиера Заев, външните министри и екипите ни работиха няколко месеца изключително активно, за да имаме подписания днес договор с толкова хубавото име – „за добросъседство“, заяви Борисов. По-думите му двата подписани меморандума за развитието на железопътните и транспортни връзки между София и Скопие, и за сътрудничество в областта на природния газ, също са изключително важни. „Транспортният коридор №8 е връзката, която присъединява целите Балкани. Той дава излаз не само по оста север-юг, дава възможност за присъединяване на всяка една страна от Балканите да търгува, да прави бизнес и да развива туризма с другите, това ще бъде изключително важно и за двете стари“, допълни Борисов. „Това можеше да го направим и без договор. Този договор има смисъл. Не знам дали за първи път, но между нашите две държави, без ментори и посредници сме стигнали до извода, че мирът, дружбата и добросъседството са по-важни от всичко останало. Това ни прави силни, независим и значими. Гледайки назад, ще се спънеш и ще паднеш, затова ние решихме да гледаме напред и съм убеден, че след 10 години резултатите от тази среща ще бъдат видни за двете държави“, каза още българския премиер.
Договорът за добросъседство с Македония не е насочен срещу нито една друга държава, продължи Борисов. „Още една положителна страна на днешната среща и подписването на договора – с колегата Зоран Заев сме от различни европейски политически семейства – той е от ПЕС, а аз от ЕНП. Вашата опозиция в лицето на Никола Груевски е от моята европейска партия. Заедно с него много работихме по подписването на договора”, подчерта Борисов.
Той зададе контра въпрос на присъстващите журналисти: какво е постигнато досега, преди подписването на документа? „Република Македония да е член на НАТО, перспектива за членство в ЕС? Аз бих казал – не. Обратното, давайки тон за политическа стабилност, за политическа зрялост, за спазване на всички европейски принципи, за демокрация, свобода, свобода на словото и т.н. Това дава перспектива! Затова аз съм окуражен и от двустранните срещи в Триест, които колегата Зоран Заев направи и с канцлера Ангела Меркел, и президента Еманюел Макрон, и всички, които бяхме там”, каза още Борисов.
По думите му, критики около договора за добросъседство винаги ще има. Такава е имало и в България. „Моите опоненти казват: „Защо е нужно? По отношение на този, който иска да отива в НАТО и ЕС – можем да бъдем по-твърди, когато това зависи от нашия глас”. Това приятелско ли е, добросъседско ли е, това носи ли перспектива? Според мен – не. Демокрацията е това – ще има критики”, подчерта Бойко Борисов.
Българският премиер счита, че договорът е гаранция за просперитет. Той даде за пример родната му страната, която е усетила подобрение след влизането си в ЕС. Като доказателство той посочи инфраструктурни проекти, чрез които са подобрени пътищата в България; както и увеличение на пътникопотока по новите отсечки.
„Всички сме си дали сметка, че с днешния договор, с двата меморандума има по-добра перспектива – той не е насочен срещу никого, а е само за добро”, подчерта Бойко Борисов.
С най-високи държавни и военни почести бяха посрещнати премиерът Бойко Борисов и българската делегация в Скопие, предаде специалният пратеник на „Фокус“ в македонската столица. Борисов е придружаван от заместник министър-председателите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, както и министрите Ивайло Московски и Теменужка Петкова, които ще проведат двустранни срещи със своите колеги от правителството на Република Македония. Те бяха посрещнати през сградата на Министерския съвет в Скопие с военни почести и изпълнението на химна на двете страни. На церемонията присъстваха министри от македонското правителство и дипломати. Борисов и Заев приеха почетния строй. Двамата влязоха в сградата на Министерския съвет.
Изключително засилени са мерките за сигурност.
След церемонията двамата премиери разговаряха на четири очи, след което последва среща на двете делегации.
В отделна церемония бе подписан Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. В рамките на церемонията бяха подписани и меморандуми за сътрудничество в няколко области.
Програмата на посещението на българската правителствена делегация продължава с двустранни работни срещи между отделни министри на двете делегации. Планирани са и срещи с председателя на парламента Талат Джафери и с президента Георге Иванов.
Цяло Скопие е блокирано заради двудневното посещение на българския министър-председател Бойко Борисов и държавната делегация на България, предаде македонската медия „А1ON“, цитирана от „Фокус“.
Блокирани са кръстовищата, забележимо е засилено присъствие на полицията и специалните части. /“Сега“/