„Крутой поворот“ (остър завой): РУСИЯ С НОВА СТОЛИЦА?!
*** Официално се обсъжда идеята тя да е в далечния Изток или източните части на Сибир
*** Русия е сменяла столиците си – от Москва на Петербург и обратно
Коментар на Григор Лилов
„Да се пренесе столицата в Далечния Изток – „гениална идея“. Да се изхарчи някой и друг трилион, за да се изпратят чиновниците на 8 хиляди километра от 110 милиона руснаци, живеещи в европейската част. И по-рано чиновниците изпращаха в Сибир и Далечния Изток, но по-далеч по-икономични способи.“
Това е коментарът на кметът на Москва Сергей Собянин в руската социална мрежа „В контакте“, по повод родилата се идея за нова столица на Русия, която вече широко се обсъжда.
Зад идеята за нова столица застанаха влиятелни среди, а широка публичност тя получи с обръщение към Путин на председателя на Наблюдателния съвет по демография, миграция и регионално развитие Юрий Крупнов.
Той отбелязва, че една пета от руското население живее в и около Москва и могат да се загубят стратегически геопредимства от обезлюдяването на Далечния Изток и части от Сибир. (Б.а.: например в Хабаровск на пазар за плодове и зеленчуци вече се ходи задължително с руско-китайски разговорник.)
Вече има и докрина, популярно назована „Доктрина размосквичания“, която е заведена като документ в президентската канцелария на 8 август.
В Думата (руския парламент) мненията са разнопосочни. Идеята има и влиятелни привърженици. Например заместник-председателя на Комитета по държавно строителство Михаил Емелиянов я смята за интересна, но трудно изпълнима – практически невъзможна.
Всъщност Москва е новата стара столица на Русия. Била е такава в зората на руската държавност, после столица за векове е станал Петербург, после болшевишката власт е възвърнала приоритета на Москва.
Няма да се изненадам, ако идеята бъде прегърната от властите. Шумотевицата сега е лансирането й пред обществеността, за да се види доколко е приемлива или не.
Защото сегашната столица може и да залезе, но империята трябва да оживее.
Б.а.: Владимир Путин поръча Фондът за национално благосъстояние да задели 150 млрд. рубли за спешно развитие на Трансибирската железница и Байкало-Амурската магистрала.