Ураганът „Харви“, който заля крайбрежието на Тексас с поройни валежи и силни ветрове, не само парализира над двумилионния Хюстън, но водата вече стигна и до покривите на къщите. Вече четвърти ден вали дъжд в града, от който хората бягат. При това метеорозите предупреждават, че предстои още по-лошо.
Щетите в Хюстън от „Харви“ вече са огромни. Той бе определен като един от най-тежките, удряли САЩ за последните десет години. В Тексас и в Луизина, които са най-засегнатите от урагана щати, бе обявено извънредно положение.
Няколко болници в Хюстън бяха евакуирана. Двете големи летища в града са затворени. Части от него се превърнаха в езера. Хеликоптери продължават да вадят бедстващи хора от придошлите води. Около 30 жители жители на Хюстън ще се нуждаят от подслон.
Първоначално „Харви“ удари крайбрежието и се насочи към вътрешността, но сега се връща обратно към крайбрежните райони. Бавното движение на урагана го прави много опасен, тъй като поройни дъждове ще валят над едни и същи райони няколко дни. Националният център за ураганите предупреди, че на места до четвъртък се очаква изсипването на още сериозни валежи, които са в състояние да доведат до катастрофални наводнения и повишен риск за човешки жертви.
Броят и на досегашните жертви на голямото наводнение в Тексас вече е сериозен. Девет души са загиналите само в района на Хюстън, според някои съобщения. Местна телевизия в Хюстън информира за гибелта на шестчленно семейство, намирало се във ван, който бил отнесен от придошлите води. Има съобщения и за други загинали хора, останали блокирани в автомобилите си.
В заплаха се превърна и най-големият язовир в района, който е препълнен и трябва да бъде изпуснат, а това допълнително ще утежни и без това критичната ситуация. Заради бурята в жилищни райони се появиха дори объркани алигатори.
Над 45% от капацитета на рафинериите в САЩ е концентиран по брега на Мексиканския залив – там се добива около една пета от американският суров петрол. Компанията Exxon Mobil обяви още в неделя, че спира работата на втората по големина рафинерия – в Бейтаун в Тексас. По-късно бяха затворени и други рафинерии. В резултат цените по бензионостанциите веднага скочиха.
Президентът Тръмп пристигна вече в Тексас. Президентският самолет се приземи в Корпус Кристи, който бе едно от първите населени места в Тексас, ударени от урагана. С Доналд Тръмп са и министрите на здравеопазването Том Прайс, и.д. министърът на вътрешната сигурност Илейн Дюк и министърът по градоустройството Бен Карсън. Както и съпругата на президента Мелания.
Бедствието обаче продължава да се разраства и вероятно ще вземе още жертви. А въстановяването от него ще отнеме много време и пари.
.