На днешния ден през 1968 г. войските на Варшавския договор нахлуха в Чехословакия и смазаха Пражката пролет.
През 1988 г. журналисти питат един от екипа на Горбачов – каква е разликата от това, което иска „перестройката“, и това, което искаха в Прага? Горбачовият човек отговаря: „Разликата е 20 години!“
Три години по-късно Съветският съюз се разпадна.
Каква ли е поуката?
– Дали, че не бива да чакаш 20 години, за да ти дойде акълът, защото ще платиш скъпо?
– Дали, че ако Пражката пролет се беше наложила през 1968 г., съветският комунизъм щеше да се срути тогава?
– Дали, че грешката не е през 1968-ма или двадесет години по-късно, а през 1917-та, когато германското разузнаване осигурява пломбиран влак за авантюриста Илич, емигрирал в Швейцария, дава му пари и го пуска във вражеска Русия, за да вдига революция в тила?
– Дали бедата не е свързана с погрешната политика през 1917 г. на самата Русия?
– Дали, че грешката е в подценяването в началото на ХХ век от легитимните власти в Европа на радикалните идеологии, техните агитатори и организации, призоваващи с терор да се „поправи“ социалната система?
Струва ми, че всяка от „поуките“, свързана с 21 август, е валидна по отношение на актуалните събития.
Европейските правителства не бива да чакат 20 години, за да съобразят какво става и да извършат необходимите промени във водената политика. Използването на терористи, за да се навреди на реален или потенциален враг, застрашава този, който ги използва. Уелкам политиката е опасна. Джихадизмът е враг на Европа и неговите проповедници, последователи, местообитания трябва да бъдат преследвани и неутрализирани…
На 21 август 1968 г. войските на Варшавския договор, начело със съветската армия, окупираха Чехословакия и прекратиха реформите, започнали с Пражката пролет. Днес няма нито Варшавски договор, нито Съветски съюз.
Днес е ден за размисъл.
Петко Симеонов