На свое заседание на 2 август т.г. Министерски съвет на Р. България прие „ПРОГРАМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ПЕРИОДА 2017-2021 г.“. Програмата на кабинета „Борисов 3“ е свързана с изпълнение на подписаното коалиционно споразумение между ГЕРБ и Обединени патриоти, и е съобразена с приоритетите за управление към това споразумение. Тази управленската програма обхваща 20 области, за които са набелязани 65 приоритета и 902 мерки. 21-ият раздел от нея съдържа законодателни инициативи.
В раздел „Външна политика“ от Програмата Приоритет 3 се отнася до българите зад граница. Той е озаглавен „Целенасочена политика за поддържане на българската идентичност, език и култура в традиционните и новите български общности в чужбина.“
В него са откроени две цели, едната от които е „Запазване и развиване на културната самобитност и национално самосъзнание на българските общности в чужбина“, а другата – „Адекватна защита от страна на българската държава на правата и свободите на българите зад граница“.
Сред мерките, които са изложени в Приоритет 3 в този раздел, е и Мярка 42 „Програми за финансиране на български организации и медии зад граница съгласно Закона за българите, живеещи извън Република България“.
Радваме се, че има заложена такава мярка в Програмата. Защото създаването на програма или фонд за финансиране на български организации и медии зад граница бе дискутирано на заседания на Комисията по политиките за българите в чужбина при предишния, 43-ти парламент. И бе внесено предложение по-късно от членове на тази комисия до Комисията по бюджет и финанси, за отделянето на 1 млн. лв. от Държавния бюджет за настоящата година за подпомагането на БГ организации и медии зад граница. Това предложение не бе подкрепено, обаче, нито от Комисията по бюджет и финанси при 43-тия парламент, нито от самия парламент. (вж. тук.)
Мярка 39 на правителствената програма е озаглавена „Приемане на стратегия за оказване на подкрепа на българите зад граница“, а Мярка 38 –„Въвеждане на електронни консулски услуги след консултации с потребителите“.
Във връзка с Мярка 39 си струва да припомним, че преди три години бе приета от Министерски съвет на Р. България „Национална страгетия за българските граждани и историческите български общности по света“. (вж. тук, тук, тук). Тя бе създадена под егидата на вицепрезидента Маргарита Попова, за пръв път с участието на активни българи зад граница, а най-важното в нея бе изборното институционално представителство на българите в чужбина, на национално ниво и на ниво дипломатически и консулски представителства. Това изборно институционално представително не се случи, обаче (вж. тук, тук), въпреки че бе заложено в тази Национална стратегия, която е официлно приет държавен документ (вж. тук).
А във връзка с Мярка 38 може да припомним, че имаше проект за е-консулски услуги, за който отидоха над 700 хил.лв. и който бе обявен за успешен от неговия ръководител Раковски Лашев, бивш директор на дирекция „Консулски отношения“ в МВнР, сега на дипломатическа служба в Швецария. Но този проект се оказа пълен провал (вж. тук, тук).
Всички мерки от Приоритет 3 в раздела „Външна политика“ на правителствената програма може да се видят по-долу. Цитирани са и мерките в Приоритет 4, който касае проблемите с миграцията. Програмата е качена в сайта на МС.
ПРИОРИТЕТ 3: Целенасочена политика за поддържане на българската идентичност, език и култура в традиционните и новите български общности в чужбина.
Цел 6: Запазване и развиване на културната самобитност и национално самосъзнание на българските общности в чужбина.
Мярка 30: Поддържане на постоянни контакти на всички равнища със съответните компетентни държавни институции за осигуряване на правителствена подкрепа за нуждите на българските общности.
Мярка31: Защита на правата на българските общности, включително чрез пълноценното използване на международните инструменти и организации.
Мярка 32: Разширяване на партньорството и сътрудничеството с активни организации на българските общности.
Мярка 33: Стимулиране обучението на български език зад граница.
Мярка 34: Защита на правата и интересите на българските общности, свързани с преподаването на майчин език, осигуряване на учебници.
Мярка 35: Опазване и възстановяване на българското културно-историческо наследство.
Мярка 36: Насърчаване на трансграничното сътрудничество.
Мярка 37: Подобряване на качеството на консулските услуги – оптимизиране на работните процеси в консулските служби, съкращаване на сроковете, редовно провеждане на изнесени консулски дни.
Мярка 38: Въвеждане на електронни консулски услуги след консултации с потребителите.
Цел 7: Адекватна защита от страна на българската държава на правата и свободите на българите зад граница.
Мярка 39: Приемане на стратегия за оказване на подкрепа на българите зад граница.
Мярка 40: Гарантиране на правото на облекчено получаване на българско гражданство на чуждестранни граждани с български етнически произход съгласно Конституцията на Рeпублика България.
Мярка 41: Увеличаване на средствата и кадровия капацитет във всички звена в българските институции, отговорни за различните политики, касаещи нашите сънародници зад граница.
Мярка 42: Програми за финансиране на български организации и медии зад граница съгласно Закона за българите, живеещи извън Република България.
Мярка 43: Създаване на български културно-информационни центрове в местата с големи български общности в страните в ЮИЕ на база та на подписани двустранни споразумения.
Мярка 44: Увеличаване на броя на студентите, докторантите и специализантите от български произход в нашите университи.
ПРИОРИТЕТ 4: Устойчиво решение на проблема с миграцията.
Цел 8: Съвместните усилия на всички засегнати или изложени на риск страни.
Мярка 45: Отстояване на българските интереси в процеса на разработване и приемане през 2018 г. на Глобалния пакт на ООН за сигурна, законна и редовна миграция и Глобалния пакт на ООН за бежанците.
Мярка 46: Обединени усилия с ЕС и държавите-членки на ЕС (ДЧЕС) в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план за справяне с коренните причини на нередовната миграция, за насърчаване на по-доброто управление на миграцията в страните партньори във всички аспекти.
Мярка 47: В рамките на ЕС намиране на общоевропейски решения, основани на принципите за отговорност и солидарност между държавите членки.
Мярка 48: Следене за пълно и последователно изпълнение на всички аспекти на Съвместното изявление ЕС – Турция от март 2016 г.
Мярка 49: Разширяване на обхвата на партньорствата и задълбочаване на сътрудничеството на ЕС със страни на транзит и произход на мигранти от Близкия Изток и Азия.
Мярка 50: Задълбочаване на сътрудничеството между ЕС и ДЧЕС и страните на произход, транзит и дестинация на мигрантски потоци, включително чрез адресиране на коренните причини на нередовна миграция – Партньорската рамка с трети страни по Европейския дневен ред за миграция COM (2016) 385, Съвместния път ЕС – Афганистан по миграционните въпроси.
Мярка 51: Разработване и осъществяване заедно с ЕС и ДЧЕС на всеобхватен подход за управление и контрол на масови мигрантски потоци, при отчитане на взаимовръзката сигурност-развитие-миграция.
Цел 9: Общата европейска система за убежище – стабилна и ефективна система, основана на принципите на солидарност, равнопоставеност и справедливо разпределение на отговорностите между ДЧЕС.
Мярка 52: Усилия за по-радикална реформа на Дъблинския регламент за осигуряване на ефективен контрол върху външните граници на ЕС, с траен ангажимент на ЕС за подкрепа за държавите членки на предна линия.
.