Асоциацията на свободното слово „Анна Политковская“ и Национално движение „Екогласност“ са изпратили днес до председателя на ЕП Антонио Таяни, българския президент Румен Радев, председателя на Народното събрание Димитър Главчев, премиера Бойко Борисов, министъра на околната среда Нено Димов и главния прокурор Сотир Цацаров сигнал относно валидността на оценката за въздействието върху околната среда на някои съоръжения в 5-ти блок на “АЕЦ Козлодуй”.
В сигнала се настоява за „СПЕШНО насрочване на процедура по ОВОС с изготвяне на експертен доклад от независими експерти с участие на международно признати авторитети от държави-членки на Европейския съюз, относно проекта за продължаване срока на експлоатация на Пети и Шести блокове в АЕЦ “Козлодуй” с още 10-30 години.“
Следва целият текст.
До Антонио Таяни
Председател на Европейския парламент
До Румен Радев
Президент на Република България
До Димитър Главчев
Председател на Народното събрание
До Бойко Борисов
Председател на Министерския съвет
До Нено Димов
Министър на околната среда и водите
До Сотир Цацаров
Главен прокурор
До медиите
СИГНАЛ – ТРЕВОГА
от Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово “Анна Политковская”-носител на Международна награда за защита на човешките права “Златен гълъб”, зам.-председател на Национално движение “Екогласност”
Относно: МААЕ: Валидността на оценката за въздействието върху околната среда на някои съоръжения в Пети блок на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД не е адекватно контролирана.
Уважаеми господа,
В доклад (прилагаме копия на английски и лицензиран превод на български езици) от 2017 г. на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН – в качеството му на световен център за осъществяване на сътрудничество в ядрената област, се сочат единадесет проблемни въпроси след проведено обследване през 2016 г. на българската ядрена централа, относно намерението за продължаване на срока на експлоатация на Пети блок в АЕЦ “Козлодуй”.
Една от категоричните констатации (девета по ред от записаните единадесет) на Комисия от световни авторитети в ядрената област сочи, че “Валидността на екологичната квалификация на някои съоръжения не е адекватно контролирана.” за ядрения блок (Пети), чиято 30-годишна лицензия за експлоатация изтича през 2017 г. Това високоекспертно заключение идва само четири месеца след влизането в сила на решението на Върховния административен съд на Република България за отхвърляне на обжалването от две български граждански екологични организации при идентични мотиви с новите изводи на мисията SALTO от МААЕ – срещу неадекватното Решение № 6-ПР от 25.07.2014 г. на министъра на околната среда и водите Станислав Атанасов (подписано само няколко дни преди оставката на Правителството на Пламен Орешарски), за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционно предложение “Продължаване срока на експлоатация на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ-Козлодуй“, което Решение е с преценка да не се извършва такава оценка.
За съжаление българският съд валидира затаяването на истината (очевидно състав на чл. 313, ал. 1 от Наказателния състав) от Изпълнителния директор на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД Иван Генов (днес депутат от БСП в Народното събрание), който в писмо до Министерството на околната среда и водите № 768/27.02.2014 г. внася декларативна, с нищо необоснована, сега доказано от този доклад на ядрения регулаторен орган към ООН неистинна информация, че липсвала необходимост от ОВОС. Вследствие на тези неистинни декларации, Изпълнителната агенция по околна среда и Министерството на здравеопазването се присъединяват към искането на г-н Иван Генов да не се извършва оценка с експертен доклад. Всичкото това сега влиза в пълно противоречие с компетентната преценка на Международната агенция за атомна енергия към ООН.
Нещо повече, освен категоричния извод от деветия критичен въпрос за налагаща се необходимост от цялостна процедура по ОВОС, в доклада се сочат и други десет съществени относно инвестиционното предложение въпроси, налага се изясняване на тяхната връзка с риск за опасно въздействие върху околната среда и живота и здравето на хората – всичките 11 въпроси са останали без оценка в решение № 6-ПР от 25.07.2014 г. на министъра на околната среда и водите за отказ от процедура с изготвяне на независим експертен доклад за оценка на инвестиционното предложение, която процедура е единствената предоставена от българското, европейското и международно право възможност за информиране и участие на гражданите, съгласно Закона за опазване на околната среда и Конвенцията от Орхус.
За липсата на прозрачност в АЕЦ “Козлодуй” по въпроси на околната среда в нарушение на Конвенцията от Орхус, говори и писмо от 20.02.2017 г. до нас от новия изпълнителнен директор Иван Андреев, с отказ по Закона за достъп до обществена информация да ни предостави достъп до този с висока обществена значимост доклад на МААЕ, чието кратко резюме наскоро бе публикувано на сайта на МААЕ.
Бих оставил без коментар осъждането от българския съд на двете граждански организации, проявили доблест в името на защита на живота и здравето не само на гражданите в България, но и в Европа и целия свят – да заплатят на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД баснословната сума от 65 000 лв. за адвокатски хонорар, въпреки наличието на щатни юрисконсулти в 100% държавната ядрена централа.
Единствената възможност за съобразяване с изводите на Международния ядрен регулатор към ООН – МААЕ, е провеждането на пълна процедура по ОВОС с изготвяне на доклад от независими експерти, обществено обсъждане и отговори на коментарите, направени по време на тези обществени обсъждания, което предполага незабавна отмяна по инициатива на министър Нено Димов на неадекватното с истината решение № 6-ПР от 25.07.2014 г.
Предвид гореизложеното, от името на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово “Анна Политковская” – носител на Международна награда за защита на човешките права “Златен гълъб” и от Национално движение “Екогласност”, се обръщам към Вас с апел за СПЕШНО насрочване на процедура по ОВОС с изготвяне на експертен доклад от независими експерти с участие на международно признати авторитети от държави-членки на Европейския съюз, относно проекта за продължаване срока на експлоатация на Пети и Шести блокове в АЕЦ “Козлодуй” с още 10-30 години.
Настояваме българското правителство да се съобрази с тревожната най-нова констатация на Международната агенция за атомна енергия, авторитетен световен център към ООН за осъществяване на сътрудничество в ядрената област – по въпроса за липсата на оценка за риска за околната среда и човешкото здраве при продължаване срока на експлоатация на единия от двата български ядрени реактори, което има силно рисково отношение към Националната сигурност не само на Република България, но и на всички държави в Европа и в целия свят.
Източници: 1. Линк към Доклад-резюме, на МААЕ – мисия SALTO, проведена в “АЕЦ Козлодуй” ЕАД:
http://www-ns.iaea.org/downloads/actionplan/26_Kozloduy%20SALTO%20executive%20summary.pdf
- Доклад-резюме от 2017 г. на Мисия SALTO на МААЕ – превод на български език (вж. по-долу – бел.ред.)
.
С уважение:
Инженер-математик Петър Пенчев
член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово “Анна Политковская”,
зам.-председател на Национално движение “Екогласност”
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––