Коментар на Народна медия
относно искането на ЕК за свободна продажба на земеделска земя
.
С писмо от 10.08.2017 г. Европейската комисия отказа да даде информация за съдържанието на документа, с който изисква от България да премахне и последната пречка пред свободната разпродажба на най-плодородната и най-евтина земя в Европа – българската.
Нямало „надделяващ обществен интерес по въпроса“, казва ЕК. Тоест продажбата на българска територия не е от значение за българските граждани, според ЕК.
Щели да се нарушат „добрите отношения България – ЕС“, ако се разкриел документът.
Щяло да „застрашат разследването на нарушение от страна на България“, ако покажат въпросния документ.
Това пише в отговора на ЕК, показан по-долу (на английски език).
Какво е „нарушението на България“, според ЕК: България пречи на свободното придвижване на капитали, понеже по закон изисква чужденецът поне 5 години да е живял в страната, за да получи право да купува земеделска земя (ЗСПЗЗ, чл. 3в).
В същото време ограничения за покупка на земя от чужденци съществуват в западноевропейски държави:
АВСТРИЯ – по Конституция всеки гражданин на ЕС може да си купи австрийска земя. Но е необходимо да живее в Австрия и вече да притежава австрийска земя. 🙂
ГЕРМАНИЯ има комисии към всяка община, съставени от земеделци и общинари, през които минава задължително всеки договор за покупка на земя. Те решават.
ФРАНЦИЯ има организации на производителите (SAFER) с правата на държавен орган, които противодействат на формирането на монополи, крупни собственици и лобистки кръгове. Налагат спазването на екологичните норми.
ИТАЛИЯ – само 15% от землище може да бъде продавано на чужденци.
С документа, укриван от българските граждани, Комисията изисква веднага да премахнем чл. 3в от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).
Ако го направим, ОТПАДА ПОСЛЕДНАТА, МАКАР И МЪНИЧКА ПРЕЧКА, ПРЕД ТОТАЛНАТА РАЗПРОДАЖБА НА БЪЛГАРСКА ЗЕМЯ.
Защо ЕК ни натиска да продаваме?
Кому е нужен лесен достъп до нашата земя?
Защо правителството е готово да клекне пред заплаха от няма и 900 000 евро ЕДНОКРАТНО и няма и 1300 лева на ден ЕВЕНТУАЛНО (ако не премахнем чл. 3в), когато от другата страна на кантара е заложена българската територия?
900 000 евро еднократна глоба срещу безценната българска земя…
Прочетете в приложените извадки аргументацията на премиера Борисов и сами преценете кон за кокошка или нещо още по-драстично ни готвят.
През 2004 г. конституционният съдия Живан Белчев отказва да подкрепи свободната разпродажба на българска земя и написва следното вълнуващо, отлично аргументирано становище (пълен текст).
През 2013 г. стотици българи от над 20 града в България, Европа и по света в продължение на месеци разпространявахме информация, излизахме, за да покажем непримиримостта си – ЗЕМЯ, НАПОЕНА С КРЪВ, НЕ СЕ ПРОДАВА!
Земята е храна и вода.
Земята е територия.
Земята е Родина.
Родината не се продава!
Уважаеми съграждани,
Предлагаме ви заедно да потърсим начин да опазим територията на България от преминаване в чужди ръце.
Изкараха всички непримирими българи едва ли не параноици: заплаха нямало, чужденците нямало да изнесат земята на гръб, трябвало да спазваме ЕС законодателство (нито дума за държавите, в които ограниченията си стоят непоклатимо и никаква ЕК не им се бърка), чужденеците щели да се грижи по-добре за нашата земя и други подобни кратки, простички послания, с които хвърлиха прах в очите на хората – и без това доволно облъчвани от объркващи послания.
Тази работа е наша – на нас лежи да я свършим.
Време е.
.
Народна медия