КРЪГЛА МАСА В СУ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ НА ТЕМА „ДЕМОГРАФИЯ И ОБРАЗОВАНИЕ“
Ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Атанас Герджиков, министърът на образованието Красимир Вълчев, депутатът проф. Иво Христов, директорът на Института за изследване на населението и човека при БАН проф. Антоанета Христова, вицепремиерът Валери Симеонов и др. участваха в кръгла маса, организирина от Софийския университет и БАН, със съдействието на МОН. За събитието информира в. „24 часа“.
Министърът на образованието Красимир Вълчев изнесе лекция на кръглата маса. Според него по-тежкият проблем пред България не е намаляването на населението като цяло, а увеличаването на дела на необразованите, както и миграцията на образованите. Губим не само младите и образованите, а и техните поколения, подчерта г-н Вълчев. Той изнесе данни, според които възпроизводството на необразованите майки е 3.5 по-голямо от това на образованите жени.
Министърът очерта и възможни решения за демографския проблем. Които според него са задължително обазование на всички деца в страната и по-добра мотивация на училителите. Средната учителска заплата трябва да 120 % от средната заплата за страната – каза Вълчев. Като за учителите, които работят с деца от малцинствата, както и в по-малки населени места, трябва да има и допълнителни бонуси.
Депутатът проф. Иво Христов каза на кръглата маса, че интеграцията на ромите е проблем, свързан с националната сигурност, и той касае бъдещето на страната в следващите 20 години.
Вицепремиерът Валери Симеонов каза от своя страна, че работили в Европеския съюз цигани се връщали цивилизовани, както и че българската държава трябва да влезе във всяко гето.
Проф. Антоанета Христова от Института за изследване на населението и човека при БАН подчерта в своето изказване на кръглата маса, че България става все по-голям износител на хора с висше образование. Тя цитира данни, според които 31,9% от излезлите от стратата са с висше образование и само 4,8 cа с начално.
Повече по темата за кръглата маса на тема демография и образование, провела се в Софийския университет, може да се прочете в публикацията на в. „24 часа“.
.