Българският президент Румен Радев се срещна с представители на българската общност в Ню Йорк, съобщиха от прессекретариата на Президентството. В срещата, провела се в Българското генерално консулство, участваха и съпругата на президента Десислава Радева, експрезидентът Петър Стоянов, външният министър Екатерина Захариева и над двеста българи от Ню Йорк.
Президентската институция има амбицията да инициира създаването на регистър на българите и българските общности в чужбина, за да има връзка между тях и браншовите, образователните институции и бизнеса в България – заяви на срещата Румен Радев. По думите му, този регистър би улеснил много комуникацията с българите зад граница, както и използването на тяхната професионална експертиза и опит.
„В глобалния свят една държава не може да съществува сама – финанси, инвестиции, технологии, научен и културен обмен, всичко е свързано. И когато Вие успявате, това е успех и за България“ – подчерта президентът. И изрази признателността си към сънародниците, които рекламират родината в международни институции и в компании, в които работят.
„За мен България ще е успяла, когато кажете на Вашите деца да се върнат, за да учат и работят в нея“ – каза още Радев, в отговор на зададен му въпрос. Той добави, че има какво да се направи, за да се изгради значително по-голямо доверие в българските институции и чувство за справедливост в българското общество.
Румен Радев подчерта още, че през последните десетилетия отношенията на България със САЩ са се превърнали в стратегическо партньорство – успех, за който има принос и българската общност. Той посочи, че точно затова поставял въпроса за отпадането на визовия режим за българските граждани при всяка своя среща с представители на американските институции.
Президентът благодари на българите в Ню Йорк за това, че са запазили връзката си с Родината и са съхранили националното самосъзнание. Както за съботно-неделните училища, чрез които българските деца могат да учат и да опазят своя роден език. „България е там, където хората говорят, сънуват и мечтаят на български език“ – заяви Румен Радев.
Държавният глава призова Министерството на външните работи да положи усилия за създаването на културен център, който да разпространява българската култура, традиции и фолклор в Ню Йорк, като каза, че всички трябва да работят заедно за създаването на такъв център.
Румен Радев посети и митрополитската църква „Св. св. Кирил и Методий“ в Ню Йорк и се срещна и с владиката Йосиф, митрополит на задграничната епархия за САЩ, Канада и Австралия на БПЦ.
Съпругата на президента, Десислава Радева, се срещна от своя страна, на 19 септември, с ръководството на Нюйоркското градско министерство на просветата (NYC Board of Education), където е била обсъждана Програмата Seal of Bilteracy – Печат за двуезичие, т.е. възможността за такъв печат в дипломите на всички гимназисти от български произход в града и щата Ню Йорк. Г-жа Радева имаше специална среща на 20 септември и с ръководители на български неделни училища от Ню Йорк, Ню Джързи, Пенсилвания и Масачузетс.
Българският президент Румен Радев, неговата съпруга Десислава и българският външен министър Екатерина Захариева вече са в Чикаго. За днес е предвидено посещение в Българското училище „Джон Атанасов“. А утре, 24 септември от 12 часа, както вече съобщихме, Румен Радев ще има среща с представители на нашата общност тук. Срещата ще се проведе в българската православна църква „Св. София“ в Дес Плейнс.
.
Казвам се Мариана Христова и съм редактор на този сайт. Помолих ви да си напишете фамилията, за да има все пак някаква яснота и да няма объркване. Благодаря, че сте го направила.
Ideyata za registur ne mi haresva, Zvuchi kato „kazarma“ …Ako iskam da se svurja s Bulgaria i da pomogna, shte go napravya, no ne kato zapisana v regustur …
Cyaloto mi ime e Mariana Vanguelova Orvis…Utochnyavam, zashtoto beche poiskano ot druga Mariana, koyato se pritesni da ne me oburkat s neya…Prostete za latinskite bukvi i transliteraciyata, no nashata prekrasna azbuka „Kirilitsa“ ne raboti dobre na computura mi…Probvah vsyakak …Budete zdravi i Bog da vi blagoslovi!
„The State laws of The seal of Biliteracy“ e programa, koyato se podchinyava na zakonite na Amerikanskoto zakonodatelstvo…T.e. shtom v daden shtat tazi programa e odobrena, po pravo tozi pechat moje da se postavi v diplomite…Tova ne zavisi ot Bulgarskata durjava …