Администрацията на президента Доналд Тръмп въвежда по-сериозен контрол върху получаването на зелени карти. Администрацията се надява да ограничи визите Н-1B
Кандидатурите за зелени карти, базирани на заетостта – т.е. преминаването от работна виза към зелена карта, ще бъдат гледани по-обстойно от 1 октомври т.г. Американските служби за гражданство и имиграция USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services) ще изискват от кандидатите провеждането на лично интервю – нещо, което обикновено не се правеше досега, и така се спестяваше доста време, както и хонорари за адвокати. Освен това USCIS планират постепенно увеличаване на категориите за визи и зелени карти, за които ще се изисква лично интервю с имиграционен служител. Тези мерки са част от обявената от президента Тръмп „екстремна проверка“ за всички желаещи да посетят и/или да живеят в САЩ.
Администрацията се надява и да ограничи визите Н-1B. Но представители на техническите компании, които зависят в голяма степен от квалифицирани работници, дошли от други страни, казват, че биха разчитали по-малко на визи H-1B, ако процесът за получаването на зелени карти, базирани на заетостта, е по-опростен.
H-1B е временна работна виза, съгласно Закона за имиграцията и гражданството (Immigration and Nationality Act), раздел 101 (a) (17) (Н), който позволява на работодатели в САЩ да наемат чуждестранни работници със специални професии. H-1B се използва от много работодатели, за да наемат кадри за длъжности, изискващи специализирани умения – много от които са в технологичната сфера. Срокът на действие на визите H-1B може да продължи до шест години. Всяка година са се издавали по 85 хиляди такива визи, а през миналата година е имало 230 хиляди кандидати за тях. Титулярите на визи идват в САЩ по искане на работодателите и като цяло не са в конкуренция с американците, търсещи по-ниски позиции.
Много българи с временна работна виза H-1B ще бъдат засегнати също от усложнената процедура за получаването на зелена карта.