По време на XIII Световна среща на българските медии, която се провежда в Молдова, Българската телеграфна агенция откри в гр. Тараклия свой пресклуб. Близо 75 процента от жителите на Тараклия са българи. Лентата пред новия клуб прерязаха на 5 октомври молдовският президент Игор Додон, българският вицепрезидент Илияна Йотова, кметът на Тараклия Сергей Филипов и генералният директор на БТА Максим Минчев.
Това е вторият пресклуб на БТА извън границите на България, след този в Босилеград, Р. Сърбия, и един от общо 17-те клуба в цялата мрежа на агенцията.
„Днес е един знаменателен ден – както за БТА, така и за българската общност в Тараклия и Молдова като цяло – заяви генералният директор на Агенцията Максим Минчев. – От днес към България и към целия свят започват всеки ден да текат новини за това какво се случва в Молдова“. Пресклубът ще разполага със собствен кореспондент, Ирина Богоева.
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза на откриването на клуба, че една мечта е станала реалност, и че отдавна се е говорило за това да има такъв пресклуб в най-българската община извън пределите на България. „Надявам се, че оттук ще излизат много новини, които ще станат достояние не само на българската общественост, но и на целия свят“ – заяви Йотова.
Игуменът на Троянския манастир епископ Сионий, който също е в Молдова и участва във форума на българските медии, подари на пресклуба на БТА копие на икона на Света Богордица Троеручица, като и издание на Новия завет.
Видеозапис и снимки от откриването на кореспондентско бюро на БТА в гр. Тараклия. Изявления на президента на Молдова и на вицепрезидента на България.
В рамките на Тринадесетата медийна среща, в Тараклийския държавен университет, където се преподава на български език, бе подписано тристранно споразумение за сътрудничество между Русенския университет „Ангел Кънчев“, Великотърновския „Св. св. Кирил и Методий“ и Тараклийския „Григорий Цамблак“.
Литературните сборници „Черга пъстроцветна“ и „Часовниковата кула“, с творби на български автори от страната и света, които нашето издание подготви и излязоха през миналата и тази година – бяха сред президентските подаръци за Тараклийския университет.
След това изпълнение на местен фолклорен състав, което може да се види по-долу, много от присъстващите участници в XIII световна медийна среща буквално се разплакаха…
–––––––
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза на 6 октомври пред български журналисти, по време на посещение в българския теоретичен лицей „Васил Левски“ в Кишинев, че е много важно да се напишат т.нар. адаптирани учебници, за да се подобри изучаването на български език в онези молдовски средни училища, където той се изучава. Вицепрезидентът добави, че скоро може да се осъществи посещение на президента Румен Радев в Молдова, заедно с бизнес делегация, която да има конкретни проекти за населения с много етнически българи Тараклийски район.
Трябва ли да има закон за българския език обсъдиха участниците в медийната среща, в рамките на панел за съхраняването на езика. Модераторът на панела Кирил Вълчев заяви, че защитаването и популяризирането на книжовния български език е записано в закона за БТА. И със срещи като тази Агенцията изпълнява този основен принцип, като помага за по-добрата комуникация между българските общности по света. В панела участваха медийният експерт Георги Лозанов, писателят Андон Дончев, Дора Костова от в. „Роден край” и Мария Попова от сп. „Обозрение плюс” в Украйна, Светла Кьосева от сп. „Хемус” в Унгария и др.
Членът на Съвета за електронни медии и бивш депутат Иво Атанасов отбеляза по време а дискусиите, че през годините много подобни закони са влизали в деловодството на българския парламент, но не са стигнали до пленарна зала. Според Атанасов е много трудно да се направи такъв закон така, че да не звучи смешно. Иво Атанасов добави, че все пак рано или късно такъв закон сигурно трябва да се приеме, защото българският език е народообразуващ фактор и е в пряка връзка с идентичността.
Бизнесът в България е готов да приеме кадри от нашите общности в Молдова и Украйна. Това заяви Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, по време на дискусия в рамките на медийната среща. Според Шарлопов в България се наблюдава парадокс – хем има 5 % безработица, хем липсва работна ръка.
Ректорът на Минно-геоложкия университет проф. Любен Тотев заяви, че на медийната среща в Молдова участват седем ректори на български ВУЗ. „Това показва, че не ни е безразлично какво се случва с българските общности зад граница. В България има демографски срив, а тези, които се обучават в Молдова, имат нужда от нашата подкрепа. Ще се постараем да бъдем максимално полезни“ – добави той.
Генералният директор на БТА Максим Минчев отбеляза, че през последните години в България се наблюдава голям приток на етнически българи от Бесарабия, които идват, за да учат, като много от тях остават в страната. Минчев каза още, че повечето хора от Бесарабия, които взимат български паспорти, го правят, за да ги ползват в България, а не за да отиват в Европа. Г-н Минчев беше модератор на панела „Какво се случи между XII и XIII Световна среща на българските медии – обзор на състоянието на българските медии по света и у нас, на фона на промените в глобалната действителност.“
Председателят на ДАБЧ Петър Харалампиев, който също е в Молдова за участие в медийната среща, заяви, че българите зад граница и българските медии зад граница имат партньор в лицето на ДАБЧ, който е готов да подкрепи всяка тяхна полезна идея.
.
Снимки и видео:
Петър Стаматов