На 28 октомври се проведе Фестивалът на българската култура ‘2017, организиран от Салона за българска култура и духовност в Чикаго, с подкрепата на Генералното консулство на Р. България и Български колективен център “Магура”, и медийното съдействие на в. „България Сега” и EuroChicago. Фестивалът се проведе в новата зала на център „Магура“.
Фестивалът на българската култура бе открит от председателя на Салона за българска култура и духовност Снежана Галчева. Приветствие поднесе Станислав Станимиров.
Отец Грую от българската православна църква „Света София“ благослови събитието.
Генералният консул на Р. България в Чикаго Иван Анчев се обърна с кратко приветствено слово към присъстващите. Той поздрави представителите на Салона за българска духовност и център „Магура“, както и всички сънародници, дошли на събитието, на което бяха и български писатели, художници, фотографи от Чикаго.
Видео с приветствието на г-н Анчев и няколко думи от г-жа Галчева за литературния конкурс „Изящното перо“.
Тази година форматът на Фестивала, който се организира през две години, беше по-различен, той съдържаше четири тематични панела.
По време на първия панел – „Българската култура по света“, бяха обявени и наградите от литературния конкурс “Изящното перо”, за който са били получени, както се разбра, над 460 творби от български автори от САЩ, България, Австрия, Гърция, Германия, Австралия, Испания и Франция, на възраст от 15 до 87 години, и журито е било затруднено в избора си. (Имената на наградените могат да се видят ТУК).
Писателката Калина Томова представи поетични импресии „Други измерения”, а художничката Кина Бъговска говори за това нужно ли ни и под какви форми изкуството днес.
По време на втория панел – „Медийния пазар в Чикаго – състояние и перспективи“, бяха обявени резултатите от проведена анкета за състоянието на българския медиен пазар в Чикаго. Имаше изказвания на Светозар Момчилов от в. „България Сега“ и на Петър Стаматов от Еврочикаго. (Подготвеното за този панел изказване на Петър Стаматов може да се види ТУК.)
Третият панел беше за образованието като съществена част от културата зад граница. В панела стана дума мястото и ролята на българското училище през вековете; за образованието и културната дейност на БУЦ „Знание“; за алтернативна програма за изучаване на български език за деца, растящи в англоезична среда; за постиженията на образованието по роден език и култура в нашите училища в Чикаго и в щата Илинойс.
Четвъртият панел на Фестивала беше посветен за детското творчество в Чикаго, и въобще за талантливите български деца не само тук, но и по света.
Живко Николов и негови ученици изсвириха класически музикални пиеси. Учениците от БУЦ „Знание“ Рене Стоянов, Ани и Самуил Лонгсман изпълниха популярни български естрадни и народни песни.
За ценителите на българската литература бе организиран и Панаир на книгата, където те имаха възможност да се срещнат и поговорят на живо с някои от представените автори, да получат автографи, да си закупят книги, картини, фотографии, изделия на приложните изкуства, български карета и шевици. Част от книжния базар бяха и екземпляри от двата наши литературни сборника – „Черга пъстроцветна“ и „Часовниковата кула“, излезли съответно през миналата и през тази година.
По време на Фестивала Еврочикаго получи от Салона за българска култура и духовност Грамота за обективна и толерантна журналистика.
С първа награда за поезия в Литературния конкурс „Изящното перо“ бе отличена Мариана Христова. Другата първа награда за поезия беше за Фил Бандоф от Южен Тирол.
В категорията „Детско стихотворение“ на конкурса „Изящното перо“ първа награда бе присъдена на Петя Хараланова от Чикаго.
Още снимки от събитието: