На 1 ноември, Деня на народните будители в пресклуба на Българската телеграфна агенция в София се провежда пресконференция на тема „Нов поглед върху древната балканска история“. В нея участват Андрей Киряков – археолог, Александър Мошев – историк, д-р Ирена Янчева – етнолог, доц. Любомир Цонев, Мартин Константинов – докторант.
Все повече специалисти от различни области – археология, история, етнология, антропология и т.н. достигат, независимо един от други, до един и същи извод, свързан с древната и по-нова история на Балканите. Този извод е свързан с дълбоката приемственост, която съществува по нашите земи още от времената на праисторията до днес. Тази приемственост се наблюдава както в областта на материалната култура, така и по отношение на социалното развитие, на генетиката, на антропологията. Тези наблюдения доказват приемствеността на населението, обитавало балканските земи в древността и на неговата култура, с населението и културата на всички днешни балкански народи, като най-силно изразена е тази приемственост при днешните българи.
Тази реалност все още не е добре изяснена и застъпена на официално ниво – по отношение на междусъседските отношения с балканските и европейските държави, по отношение на образованието в българските училища и университети, по отношение на икономическите, социалните и културни програми.
Видеозапис от пресконференцията може да се си види в сайта на БТА.
.
Струва ми се, че след етническото и идеологическото разцепване на Балканите историята е също така парцелирана и накъсана. Тракия в миналото е имала обща етническа, транспортна и икономическа база. Езиково латински и гръцки са служели като общ език. Виждал съм в Родопите останки от римски пътища. Ако такива е имало високо в планините, явно траспорта долу е бил силен. Керваните както някога, така даже и сега съществуват. Спомням си в нашето семейство, че се е разправяло, как гаетаните от Панагюрще и Плождив са се носили на пазарите в Беирут, Смирна и Виена. Златото е замествало всички банки и валути. Така имаме българска, румънска, сръбска, македонска, гръцка и турски Тракии. Всяка различна в време и място и етнос. Не виждам, някакъв общ координационен исторически център за Тракия. Но може би вместо съгласуване, това ще бъде център на много вражди и спорове.
Дано повече хора да разберат за това събитие!!!