Тази публикация съдържа отговори на въпроси, зададени от нашето издание по Закона за достъп до обществена информация до вицепрезидента на Р. България Илияна Йотова, във връзка с указите за българско гражданство. По темата за даването на българско гражданство и на удостоверения за български произход изпратихме заявления по ЗДОИ и до две други институции – Министерство на правосъдието и Държавната агенция за българите в чужбина. (Техните отговори може да се видят съответно тук и тук.)
Въпросите, които изпратихме на вицепрезидента, бяха следните:
- Колко са указите за даване на българско гражданство, които сте подписала от началото на Вашия мандат като вицепрезидент на Р. България досега?
- Колко са молбите и преписките за даване на българско гражданство, които са получени в Президентството от началото на Вашия мандат досега и чакат за подписване на указ?
- Колко са получените преди началото на Вашия мандат молби и преписки за даване на българско гражданство, и за колко от тях не са издадени укази за гражданство досега?
- Има ли одобрени от Съвета по гражданството молби за даване на българско гражданство, на които сте отказала категорично подписването на указ за гражданство, и ако да – колко са те?
- Ако е вярно, че сте наложила повторна проверка на всички одобрени от Съвета по българско гражданство молби за българско гражданство – то какви са резултатите от тази проверка и с колко време е забавена така процедурата по придобиване на българско гражданство?
Отговорите, които получихме от Президентската администрация, са подписани от главния секретар на президента Румен Радев, Димитър Стоянов. Ето цялото им съдържание.
В отговора на първия въпрос се казва, че за периода от 22 януари 2017 г. до 31 декември 2017 г. вицепрезидентът на Р. България Илияна Йотова е подписала 60 укази за придобиване на българско гражданство „от 3380 лица“.
Какво значи това „от 3380 лица“, не е ясно. Защото в отговора от Министерството на правосъдието (вж. тук) се казва, че от 4 май 2017 г. (откогато е началото на мандата на Цецка Цачева като министър на правосъдието) до края на годината са били предложени за издаване на укази за българско гражданство молбите на 4742 души.
Началото на мандата на вицепрезидента Илияна Йотова е от януари месец, не от май. И въпреки това се оказва, че според данните, получени от Министерството на правосъдието, само от май до декември 2017 г., по времето на министър Цачева, са били предложени за издаване на укази за българско гражданство 4742 души, а според данните, получени от Президентската администрация, за доста по-дълъг период – от януари до декември с.г., има посочено едно число 3380, което е видимо по-малко от другото.
Но има едно друго несъответствие на официални данни, подадени от двете институции, което е още по-необяснимо.
Защото в отговора на втория въпрос, зададен на вицепрезидента, се казва, че в периода от 22.01.2017 г. до 31.12.2017 г. в Президентската администрация са постъпили от министъра на правосъдието „50 предложения за издаване на укази и откази за издаване на укази за промяна на гражданството“.
А според официалните данни, изпратени от Министерство на правосъдието, както вече споменахме, само от май до декември са били предложени за издаване на укази за гражданство 4742 души. Т.е. дори да пренебрегнем факта, че числото 50 се отнася не само за предложения за издаване на укази, но и предложения за откази за издаване на укази, както и, че това число се отнася почти за цялата 2017 г., а числото 4742 – за периода от май до декември, едното число е десетки пъти по-малко от другото. Как са ги броили тези предложения в президентската администрация – дали като брой на предложените за българско гражданство и предложените за откази чужди граждани, или като брой на някакви писма от Министерство на правосъдието до Президентството?
Тези несъответствия и неясноти в официално изпратени данни от различни институции, запитани поотделно по Закона за достъп до обществена информация, са тревожни и поставят под съмнение начина, по който институциите отговарят на запитвания по ЗДОИ, или вътрешно-институционалните им статистики. Каквото и да е обяснението за това драстично разминаване на данни, то не говори добре за институциите.
В отговора на четвъртия въпрос се казва, че за посочения период вицепрезидентът Йотова е отказала да подпише укази за шест лица, за които министърът на правосъдието е предложил те да бъдат натурализирани.
В отговора на петия въпрос се казва, че за посочения период вицепрезидентът Йотова е извадила 513 молби за издаване на укази за българско гражданство за допълнителна проверка. И че допълнителните проверки за 34 лица „са приключили с издаване на укази за промяна на гражданството“.
Ако 513 молби са били извадени за допълнителна проверка, това значи, че общият брой на молбите е бил повече. Колко е бил той – 3380?
А ако е бил толкова, а са били издадени за почти цялата 2017 г. само 60 укази за гражданство, защо на останалите 3320 души е било отказано гражданство? След като само 513 молби за гражданство, пристигнали от МП, са били извадени за допълнителна проверка от вицепрезидента, и след и като част от тях, 34, са завършили с издаване на укази. Може би останалите над 2700 случаи са молби за гражданство, постъпили по други пътища? Обаче как тогава да си обясним, че от МП казват, че са подали само от май до декември 4742 предложения за издаване на укази?
Във връзка с третия въпрос – „Колко са получените преди началото на Вашия мандат молби и преписки за даване на българско гражданство, и за колко от тях не са издадени укази за гражданство досега?“ е даден линк към отчет за дейността на Комисията по българско гражданство и българи в чужбина, публикуван в сайта на Президентството.
В този отчет са приложени таблици с данни за подписаните укази за промяна на гражданството и за броя на лицата, на които е променено гражданството, за два петгодишни периода – от 22.01.2012 г. до 18.01.2017 г. и за периода 2007 – 21.01.2012 г.
В една от тези таблици може да се види, че за първия посочен период са били издадени 463 указа за промяна на гражданството и на 53 797 лица е било променено гражданството. А за втория период, който е по-ранният, са били подписани 308 указа за придобиване на гражданство и на 55 977 лица е било променено гражданството. Защо числата на издадените укази за придобиване, възстановяване, освобождаване от българско гражданство и пр. са десетки пъти по-малки от числата на лицата с променено гражданство, не е ясно.
В друга таблица са дадени данни за националността и числеността на лицата, придобили българско гражданство през същите два периода – от 22.01.2012 г. до 18.01.2017 г. и от 2007 г. до 21.01.2012 г. От тези данни може да се види, че от началото на 2012-та до началото на 2017-та г. 25 447 са придобилите българско граждансто от Р. Македония, 10 689 от Р. Молдова, 6033 от Украйна, 2763 – от Руската федерация, 2629 – от Р. Сърбия и т.н.
Според изнесените данни в цитираните таблици от доклада, общият брой на лицата, придобили българско гражданство за периода от 22.01.2012 г. до 18.01.2017 г. е 53 797, а за периода от 2007 г. до 21.01.2012 г. – 55 977.
Общо за последните 10 години българско гражданство са придобили 109 744 души. Почти 59 хиляди от тях са за граждани на Р. Македония, над 22 хиляди – на Молдова, към 7900 – на Украйна, над 5600 – на Сърбия, над 4300 – на Руската федерация и т.н.
Според трета таблица, приложена в доклада, за периода от началото на 2012-та до началото на 2017-та, по предложение на министъра на правосъдието е било отказано придобиване на гражданство на 3524 души, а за периода от 2007-ма до началото на 2012-та – на 16 553 души. За същите два периода, по решение на вицепрезидента, е било отказано придобиване на гражданство, съответно на 223 и на 60 души.
Т.е., по време на мандата на Маргарита Попова като вицепрезидент тя е отказала придобиване на гражданство на 105 души, а по време на втория мандат на Ангел Марин като вицепрезидент, той е отказал придобиване на гражданство на 60 души. Съответните министри на правосъдието за посочените периоди, които са били на този пост – Георги Петканов, Миглена Тачева, Маргарита Попова, Диана Ковачева, Драгомир Йорданов, Зинаида Златанова, Христо Иванов и Екатерина Захариева – са предложили откази за придобиване на гражданство на 3524 души за първия петгодишен период и на 16 553 за втория, който е по-ранният. Общият брой на лицата, на които е отказано издаване на указ за промяна на гражданството е мъничко по-голям, защото включва и случаи на отказано възстановяване на гражданство, както и откази за освобождаване от гражданство, които са едноцифрени числа.
Повече данни и информация може да се намерят в самия доклад на Комисията по българско гражданство и българи в чужбина.
.