Днес в Истанбул, в присъствието на турския президент Ердоган, българския премиер Борисов, вселенския партриарх Вартоломей, българския патриарх Неофит, външния министър Екатерина Захариева, трима митрополити от Българската православна църква, главния мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Хаджи, представители на Българската православна община в Истанбул и други светски и духовни лица бе открита ремонтираната и реставрирана църква „Св. Стефан“, позната като Желязната църква. Този храм и мястото, на което е бил построен преди 120 години, имат много специален дял в историята на българското Възраждане, на борбите за самостоятелна българска Църква, на Българската екзархия и на Българската държава.
Желязната църква, която е на практика почти единствена по рода си в света като начин на изграждане, е била реставрирана главно с пари на турската държава. Ръководител на строителния и реставрационния екип е г-жа Фикрие Булунмаз. „Укрепихме така добре българската църква „Свети Стефан“, че вярвам, че ще издържи още поне 150 години“ – каза г-жа Булумназ.
За реставрацията на „Свети Стефан“ са били вложени около 16 млн. турски лири (приблизително 3,5 млн. евро), от които България е предоставила два транша от 200 хил. и 190 хил. евро. Българската държава, отделно от това, ежегодно отделя средства, от 1992 г. насам, чрез бюджета на Министерството на външните работи, за издръжка на Българската православна църковна община в Истанбул. От 2009 г. сумата за издръжка е 50 хиляди евро годишно.
Турският президент изрази благодарност към Борисов и българската делегация за това, че откриването на църквата става в период, в който България е председател на ЕС. „Това е важен знак, което даваме на международната общност“ – каза Ердоган.
„Знам, че Желязната църква е просъществувала 120 години. Освен, че е център за богослужение на българската общност, тази църква допринася за привлекателността на Истанбул. Действително много трудоемка и много сложна беше реставрационната дейност. Бяха похарчени повече от 15 млн. турски лири. Беше необходима много детайлна работа и затова искам да изразя благодарност на нашия екип, който извърши тази работа“.
„Историческият опит не бива да бъде пречка за добрите отношения – заяви Ердоган. – Това е нашият подход към различните религии и националности. Ние трябва да сме силни заедно. Искрено се надявам, че в бъдеще ще сме свидетели на много положителни събития.“
Президентът на Турция каза още, че на територията на българската държава има редица исторически обекти, изградени по времето на Османската империя. „В България тези обекти също имат нужда от реставрация. Ние знаем това и, както при Желязната църква, съхраняването на тази обща история може да бъде осъществено съвместно.“
Ердоган добави, че Турция е реставрирала през последните 15 години над 5 хиляди обекта на Балканите, в Близкия изток, Африка и др. „Съхраняването на тези обекти е наша отговорност към бъдещите поколения. Готови сме да споделим с България опита си по отношение на реставрацията. Вярваме, че това ще е пример и вдъхновение и за други проекти… Ще бъде удоволствие за мен да участвам в откриването на реставрираната джамия в София.“
„Поздравявам ви с обич и уважение, да ви е честита Желязната църква“ – каза президентът на Турция.
България винаги се е старала да има перфектни отношения и с християнския, и с мюсюлманския свят – каза от своя страна Бойко Борисов. „София и Истанбул са градове, в които етническата толерантност са пример за подражание. Имаме редкия шанс да направим така, че българските изселници да бъдат мост на приятелство, мост на сигурност. Символиката на днешния ден е символика към Европа“ – заяви той. Както и, че отношенията между ЕС и Турция са много важни за сигурността, толерантността и мира в днешното време на големи конфликти. Борисов пожела накрая на турския народ мир, щастие и просперитет през новата 2018-та година.
Преди Борисов реч държа и турският премиер Бинали Йелдъръм. Повечето речи в официалната част, която се проведе в една зала в близост до храма „Св. Стефан“, бяха на турски официални представители.
В реставрирания храм „Св. Стефан“ бе извършена Света литургия, отслужена от вселенския патриарх Вартоломей, към чиято църковна юрисдикция е и българският храм „Св. Стефан“ и българската църковна община в Истанбул, с молитвеното присъствие на българския патриарх Неофит.
По-късно между Борисов и Ердоган се състоя работна среща.
И външните министри на двете страни – Екатерина Захариева и Мевлют Чавушоглу – се срещнаха след официалното откриване на реставрираната църква. Захариева награди турския си колега с възпоменателен медал, по повод възстановяването на храма, и го покани да посети България.
Събитието бе като цяло тържествено и с приповдигнат дух. Реставрирането на историческата по своето значение българска църква „Св. Стефан“ в Истанбул е голяма радост за малката българска общност в този мегаполис, която наброява около хиляда души. Както разбира се и за всички българи.
Надяваме се, че всички заявени добри намерения от страна на управниците на двете страни няма да си останат само за този тържествен момент, и че въпреки всички противоречия и въпреки тревожните вътрешнополитически събития в Р. Турция, раните на миналото няма да бъдат възкресявани, а лекувани. Надяваме се също, че ако някой ден турският президент дойде за официално откриване на реставрираната Баня Башъ джамия в София или пък на Томбул джамия в Шумен, това също ще е събитие, което ще бъде белязано не от мегаломански страсти и носталгии, а от действителен дух на добросъседство и толерантност.
Снимките и видеата от откриването на Желязната църква са от Фейсбук страницата на Бойко Борисов.
.