„Конституционният съд (КС) не успя да стигне до решение по искането на омбудсмана Мая Манолова срещу нормата от Кодекса на труда, която позволява на работодател да изплаща 60% от трудовото възнаграждение при затруднения. Според редица юристи текстът противоречи на основния закон. С липсата на решение конституционните съдии на практика отхвърлят искането на Манолова. […] „Член 245, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) предвижда, че въпреки добросъвестното изпълнение на трудовите задължения от работника или служителя, работодателят може да му изплаща само 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Тази част от законовата норма противоречи на редица конституционни повели. Тя е в разрез с чл. 48, ал. 5 от конституцията, където се предвижда, че „Работниците и служителите имат право на заплащане, съответстващо на извършената работа.“ – , коментира преди година проф. Васил Мръчков пред „Правен свят“ – из информация на „Дневник“.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Според Кодекса на труда, работодателят има пълното и законно право да не ви изплаща заплатата! В нарушение на Конституцията, Конституционният съдът продължи закрепоставянето на работници и служители
Коментар на Григор Лилов
От десетилетия насам поставям този огромен проблем:
Ето го прословутият член от Кодекса на труда, който от четвърт век насам нито едно правителство, нито една политическа сила в България, нито един поборник за човешки права не желаят да се премахне!
„Чл. 245. (Изм. – ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) При добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя ежемесечно се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната.
(2) Разликата до пълния размер на трудовото възнаграждение остава изискуема и се изплаща допълнително заедно с лихва, равна на основния лихвен процент за съответния период.“
На тази основа такива като олигархът Ковачки прецакват работещите при тях, без никой да може и копче да им каже. На тази основа е „задържането на заплатите“, от което прореваха хиляди и десетки хиляди.
Досега от онази година, когато е приет този член, са направени 69 поправки в Кодекса на труда – абсолютно през всяка година на жалкия ни преход. Последните от тях бяха узаконени с публикуването им в „Държавен вестник“ на 24 октомври, 27 октомври, 1 декември, 22 декември 2017 г. и последното, на 19 януари 2018 г.
Многократно съм призовал да се отмени този текст, достоен само за крепостните времена. И нищо!
_____________
Дължа едно огромно лично извинение на омбудсмана Мая Манолова.
Моля да ми прости – не ми се вярваше да се ангажира с тази кауза, но тя го направи, въпреки огромния натиск върху нея. И внесе искане в Конституционния съд за произнасянето му по този член.
Благодаря й за стореното.
_____________
Посочената разпоредба на Кодекса на труда противоречи на чл. 48, ал. 5 от Конституцията, според която гражданите имат право за труда си да получат „заплащане, съответстващо на извършената работа“.
Обаче Конституционният съд отхвърли искането на Мая Манолова за установяване на противоконституционност на тази нелепа, недемократична, крепостна по характера си разпоредба от Кодекса на труда.
С решение по дело № 3 от 2017 г. той я призна за „законна и конституционна“!
Нека се знаят имената на „демократите“ и „защитниците“ на основни човешки права, които прегазиха искането на омбудсмана и го посочиха като „неоснователно“.
Това са съдиите:
1. Цанка Цанкова
2. Румен Ненков
3. Кети Маркова
4. Анастас Анастасов
5. Филип Димитров
6. Таня Райковска
Още двама съдии практически им съдействаха, понеже го счетоха като недопустимо (т.е. не е работа на съда да се занимава с него). Имената им:
1. Гроздан Илиев
2. Георги Ангелов
Съдиите, които не се поддадоха на натиска (и изкушенията), нека така да ги наречем, на родния олигархичен бизнес и защищаващия го до гроб целокупен политически елит, са:
1. Борис Велчев
2. Стефка Стоева
3. Мариана Карагьозова-Финкова
4. Константин Пенчев
Те подкрепиха искането на Мая Манолова за обявяването на този текст от Кодекса като противоконституционен.
Малцинство са – 4 срещу 8.
Върховният правов орган в България заяви на всички работещи, макар и по демагогски начин и облечено за приличие в правна форма:
НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ НАЙ-СЕТНЕ:
НЕ ВИ СЕ ПОЛАГАТ ЗАПЛАТИ! РЕШАВА ЧОРБАДЖИЯТА ВИ СПОРЕД КЕФА МУ!
ТОВА Е!
ДУХАЙТЕ СУПАТА!
____________________
Карикатурата за богинята на правосъдието – родната Темида, с която нарочно илюстрирам коментара си, май ще се превърне в запазен знак на съдебната ни система. Последният път я използвах на 22 декември – заради 14 месеца затвор за бандити, извършили убийства, осакатявания с мачете, пребивания на хора, рекет, наркотици и т.н. Тази карикатура е валидна и за мнозинството медии, според които такъв проблем не съществува.
Всичко е другарски патици! Подават си топката само – да седим и чакаме от ТЯХ! Вместо да изметем боклука и си вземем правата ДА РЕШАВАМЕ САМИ, когато избраните да ни служат, ни предават! http://www.directdemocracy21c.eu/edname4ta/glutnicata.htm