ПЪРВА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА
ВЪВ ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ
На 3-ти и 4-ти февруари във Франкфурт на Майн се проведе Първата конференция на българските училища в Германия. Конференцията бе организирана от Българското училище „Васил Левски“ във Франкфурт на Майн и Асоциацията на българските училища в чужбина, с любезното съдействие на Консулството на Р. България във Франкфурт.
Организаторите на Конференцията си бяха поставили за цел да обединят усилията на българските училища в чужбина, и по-специално в Германия, в запазването и популяризирането на българския език и култура, в синхрон с държавната политиката на Р. България в тази насока.
В работата на конференцията взеха участие представители на 19 училища от Германия и на 10 училища от Австрия, Великобритания, Франция, Холандия, Испания, Унгария и Кипър.
Официални гости на конференцията бяха:
– Г-жа Диана Мирчева, главен експерт в Кабинета на Вицепрезидента на Р. България, която прочете поздравителен адрес към участниците на конференцията от името на г-жа Илияна Йотова.
– Г-н Стефан Димитров, ръководител на Kонсулството на Р. България във Франкфурт на Майн, който поздрави присъстващите от свое име и прочете поздравителен адрес от името на председателя на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев към гостите на конференцията.
– Г-жа Наталия Михалевска, директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ на МОН, която прочете поздравителен адрес от името на г-н Красимир Вълчев – министър на образованието на Р. България.
– Г-жа Владима Попова-Натова, експерт от дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, МОН.
– Д-р Надя Кантарева-Барух – директор на Национално издателство за образование и наука „Аз Буки“, МОН.
– Г-жа Мария Карабельова, изпълнителен директор на Фондация „Просвета – София“.
– Г-жа Даниела Биланска, издателство „Даниела Убенова”.
– Д-р Зигрун Комати, вицепрезидент на Немско–Българското общество за подпомагане на връзките между Германия и България
– Доц. д-р Благовест Златанов от Хайделбергския университет.
Програмата на конференцията беше наситена и интересна.
Г-жа Наталия Михалевска, директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ на МОН, представи презентация на тема „РОДОЛЮБИЕ, БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ТРАДИЦИИ“.
Участниците в конференцията бяха информирани, че предстои издаването на нов акт на Министерството на образованието, свързан с работата на българските училища в чужбина; че ще бъдат направени и промени в НП «Роден език и култура зад граница»; че ще намалее административната тежест при отчитане на проектите, финансирани със средства от МОН; че се търсят възможност за признаване на сертификатите по български език за кандидатстване за прием в български висши училища. Ще бъдат създадени нови учебни помагала и видео уроци.
Г-жа Михалевска разказа и за инициативата «Розите на България».
Други основни теми, които бяха обсъдени от участниците на конференцията:
– Петиция на АБУЧ до Европейския парламент – ПРИЗНАВАНЕ НА „МАЛКИТЕ“ ОФИЦИАЛНИЕ ЕЗИЦИ НА НИВО МАТУРА;
– Разпределение на учебното време за обучението, организирано в чужбина, за учебната 2017/2018 година;
– Приложение на новите учебни програми по български език и литература в българските училища зад граница;
– Приложение на новите програми по история и география на България за учениците от V-VII клас;
– Съвременни алтернативи и обмяната на добри практики в обучението по български език, история и география на България в немска културна среда;
– Провеждане на онлайн тестове по български език;
– Създаване и разпространение на учебни помагала за българските училища в чужбина;
– Несъвместимост на нормите за професионална квалификация на учителите в България и Германия, като спънка пред въвеждането на българския език като чужд език;
– Адаптирана учебна програма за подготвителен клас/липса на такава и други.
Обсъжданията и дискусиите протекоха в спокойна и делова атмосфера.
В края на конференцията се взеха следните решения:
ОБЩИ РЕШЕНИЯ
ВЗЕТИ НА ПЪРВАТА КОНФЕРЕНЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА
ВЪВ ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ
3 – 4 ФЕВРУАРИ 2018 г.
– Първата конференция на българските училища във Федерална Република Германия да бъде последвана и от други, за да не остане и последна.
– Да продължат усилията на представителите на БУ, в различните провинции на Германия, за признаване на оценката по български език и създаване на възможност за полагане на изпит по български език в училищата, където учат деца с български произход.
– Участие в съвместни проекти и инициативи между българските училища в Германия.
– Обмяна на добри практики и споделянето им с колегите в Германия и в други държави, както и на страниците на Националното издателство „Аз Буки“.
– Да се изпрати писмо до МОН с предложение от името на АБУЧ в новите документи за финансиране на българските училища в чужбина да бъде включена точка за финансиране на срещите, конференциите, кръглите маси и семинари на БУЧ, с оглед полезността им.
– Да се включат доброволци в осъвременяването на интернет страницата на АБУЧ.
– Да се организира курс от МОН по въпросите на финансирането на българските училища в чужбина.
Вярваме, че конференцията е била полезна за участниците и се надяваме, че няма да остане първа и последна.
Валентина Александрова