Българското неделно училище ”Асен и Илия Пейкови” в Рим изследва публикации от 1876-1878 г., свързани с Освобождението на България
По повод 140-годишнината от освобождението на България от османско владичество ученици, преподаватели и родители от БНУ „Асен и Илия Пейкови” в Рим се заеха с нелеката задача да възстановят страници от българската история, изследвайки архивите на папската печатна медия „Osservatore Romano”, която съществува още от 1861 г. Вестникът не разполага със свои кореспонденти на Балканите, но на своите страници отразява новини, изпращани от различни европейски журналисти. Статиите са безпристрастни и отбелязват събитията такива, каквито са.
Имайки предвид целенасоченото манипулиране на историята по времето на социализма, а след това и целенасоченото й опровержение по време на демокрацията, българите в Рим искат да дадат своя принос за чистото и безпристрастно представяне на фактите така, както са били представени от тогавашните свидетели на събитията, свързани с освобождението на нашата България.
Българското училище в Рим подготвя бюлетин, който ще бъде обогатен и през следващата година. Закупен е пълният архив на папската медия „Osservatore romano” за 1876 и 1878 години, който ще бъде внимателно проучван и превеждан. Целта е след завършване на изследванията да бъде издадена книга с ценните материали.
Националният празник 3-ти март ще бъде отбелязан в Рим пред паметника на Капитан Петко Войвода, където учениците от БУ „Асен и Илия Пейкови“ ще представят пред българската общност във Вечния град първите преведени архивни страници от вестника на Ватикана.
Някои от вече преведените такива страници с материали за България от онова време могат да се прочетат тук – „Osservatore Romano”
Венета Ненкова