Българското училище “Д-р Петър Берон” в Прага е създадено през 1948 г. като Народно училище “Г. Димитров”. Тогава то е основно и в него учат само 30 ученици. По-късно училището става средно, а от 1996 г. носи името на големия български възрожденец д-р Петър Берон. Днес в БСУ “Д-р П. Берон” учат над 160 ученици.
Училището придобива през годините авторитет и популярност, подпомогнато от усилията на наши сънародници от различни поколения. То се утвърждава като средище за съхраняване на българския език и култура, съчетано с модерно европейско образование.
БСУ „Д-р Петър Берон“ се посещава най-вече от деца от български произход, живеещи постоянно или временно в Чехия, но също и от деца от други народности. Учениците получават много добра подготовка, а дипломите на завършилите това училище са валидни, както пише в сайта на училището, в европейските страни.
На 13 февруари т.г. Българското училище в Прага отпразнува с официално тържество и концерт своята 70-годишнина.
Тържеството за юбилея на училище „Д-р Петър Берон“ е уважено от българския министър на образованието Красимир Вълчев, председателя на ДАБЧ Петър Харалампиев, председателя на Съюза на българските учители Янка Такева и други гости от България. На него присъстват и българският посланик в Прага Лъчезар Петков и др. официални лица. За съжаление, впрочем, председателят на ДАБЧ не намира време, покрай това свое посещение в чешката столица, да посети, макар и за час, и Българския дом в Прага, където е бил поканен, и да се запознае на място с обстановката там.
След официалната част на събитието следва богата концертна програма, с много песни, танци, багри и ритми, показващи, че българската култура и фолклор са живи сред нашите сънародници в Чехия.
Гости на официалното тържество по случай юбилея на Българското училище „Д-р Петър Берон“ в Прага има и от Асоцията на българските сдружения в Чешката република – председателят й Кирил Беровски; председателят на българското сдружение „Св. св. Кирил и Методий“, регион Усти над Лабем, и главен секретар на асоциацията – Янчо Янев; както и Наталия Калайжиевова, секретар на Българския културно-просветен клуб в Прага и представител на българските сдружения към Пражкото кметство. Във връзка с юбилея, Асоциацията на българските сдружения в ЧР е подготвила дарение на Българското училище на стойност 2000 евро, част от което се изразява в техническа уредба.
Официалната част на тържеството на 13 февруари, във връзка с този прекрасен юбилей на Българското училище, не се разминава, за съжаление, и с една малко конфузна ситуация. Представителите на Асоциацията не са поканени навреме да поднесат и те, сред другите гости, своите приветствия към преподавателите и учениците от училището, и да обявят своето дарение.
Чак след като официалната част свършва и те напускат залата, организаторите се сещат и за тях. В залата е останала, обаче, само Наталия Калайжиевова, която е поканена отпред и тя връчва дарението за училището от името на Асоциацията.
Във връзка с това главният секретар на Асоциацията на българските сдружения в ЧР и председател на Българското сдружение „Св. св. Кирил и Методий“ в Усти над Лабем, Янчо Янев, който е един от сънародниците, помагали активно за дейността на това училище, се обръща по-късно с писмо до директорката на училището Таня Борисова. От това писмо става ясно, че г-н Янев, който въпреки своята над 80-годишна възраст, е дошъл специално за тържеството в Прага от Усти над Лабем, си е тръгнал огорчен.
В писмото си до г-жа Борисова г-н Янев казва:
„Поради това, че нямах възможност лично да изразя благодарност към всички преподаватели – учители и ученици от повереното Ви училище в този славен ден на тържеството в гр. Прага, където бях, с настоящото писмо и няколко реда в тази Юбилейна година искал бих да изразя благодарност на всички преподаватели за тяхното усилие и професионалност, и трудолюбивост за възпитанието на студенти и ученици в духа на запазване на Българския език. Много бивши ученици на българското у-ще „Петър Берон“, които са днес почти пенсионери, с гордост споменават за годините си, където са завършили своето образование именно в българското училище „Д-р Петър Берон“.
Нека да е Честита 70-годишнината на всички, които са заслужили през тези седемдесет години.
Същевременно благодаря за поканата ви – която ви връщам.
След пристигането ми на место, където се провеждаше тържеството, очаквах и малко усърдие от страна на режисурата, официално поканените гости да бъдат посрещнати като такива поне при пристигането. За съжаление това не се случи. Това беше и причината преждевременно да напусна тържеството, но не само аз. Не съжалявам за разстоянието, което трябаше да преодолея от местожителството до театъра и обратно. И тъй като за тази годишнина бяха запознати и върховни органи в областа, ми беше зададен от сенатора на Чешка република как премина тържеството в чест на 70-годишнината на у-ще „Д-р Петър Берон“, нямах думи за отговор.
Очаквах малко повече и благодарност към тези Организации – сдружения, които са вложили не малко средства и усилия за възстановяване на спортната зала на повереното ви училище. Която преди години беше финансирана поради недостатък на финансии от държавата именно от тях с повече от 260,000 крони. Не само това, но и много други помощи, които в архива сигурно могат да се удостоверят.
Българската Асоциация в ЧР /преди – Организация/ с Председател г-н Кирил Беровски с истинска радост е отбелязвала и ще отбелязва постиженията на българското училище, както и усърдието на всички учитилите – преподаватели, но и взаемните отношения. Българската Асоциация на Сдруженията има постоянен законен статут в ЧР, представляващ Официално застъпване на всички доброволно обединяващи се, но не само български граждани в повече от 14 сдружения в ЧР повече от 130 години, които са неделима част от българското и чешкото общество, съхраняващи български дух и усърдие за запазване българските традиции и език.
Възможно е този, казал бих инцидент, да е бил извън вашите правомощия, не остава освен да припомня, че: Сдружените българи в Чешката държава били и ще бъдат, освен тези, които са краткотрайно временно.
Пожелавам на всички Вас, които запазвате българския дух и вливате своите знания на учащите се, крепко здраве и успех в професията.“
Изразяваме съжаление, че хора като г-н Янев – един своего рода дойен на българската общност в Чехия, са си тръгнали огорчени от това красиво юбилейно тържество. Не знаем дали те са били пренебрегнати по невнимание, или организаторите са се чувствали неудобно, заради продължаващия вече две-три години нерешен проблем около Българския дом в Прага, заради който българската държава влезе в съдебен спор с Асоциацията на българските сдружения в ЧР, и заради който миналата година имаше например два български събота в Микулцице. Но със сигурност Янчо Янев не е заслужавал да бъде пренебрегнат. Нито българската общност в Чешката република трябва да бъде разделяна, понеже и тази година вероятно ще се окаже с два български събора в Микуличе.
Като честитим на Българското училище „Д-р Петър Берон“ неговата 70-годишнина и му пожелаваме да продължава да бъде огнище за съхраняване на българския език и култура в чешката столица, се надяваме, че представителите на българските институции, Външно министерство, Българското посолство в Прага, ще си дадат сметка за своята отговорност към всички събития, свързани с живота на българската общност в Чехия. Както и че ръководството на училището ще намери адекватен начин да покаже на г-н Янев, че уважава неговия принос за развитието на това училище.
Надяваме се също, че важни за българската общност в Чехия събития, независимо какви са те – дали юбилейно тържество на българско училище; дали традиционен Български събор в Микулчице (дублиран миналата година); дали панихида за загиналите за Освобождението на България в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Прага (по странно искане на Българското посолство, тази година тя щяла да се отслужи не от български свещеник, а от чешки) – няма да бъдат придружавани с неудобства за организаторите, кого да почетат и кого не, или пък дублирани.
Защото представителите на българската държава трябва да полагат разбира се всички усилия, за да събират, не да разделят българските общности в други страни, в случая в Чешката република. Да не предпочитат едни техни организаци пред други. И да се грижат за авторитета на българската държава пред всички наши сънародници и пред властите в съответните страни.
.
Снимки: Фейсбук страница на Българското училище в Прага
.