Както вече информирахме нашите читатели (вж. тук), на 21 март 2018 г. се състоя заседание на Комисията по петиции на Европейския парламент, посветено на Петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина, в което инициативата в защита на т.нар. малки езици в ЕС имаше изключителен успех. Петицията на АБУЧ бе посрещната с аплодисменти и защитена с аргументи от вносителите си, от български евродепутати и техни колеги от други европейски страни. Тя получи подкрепа и от Европейската комисия, и от Постоянното представителство на Р. България в ЕС.
Забележително е, че тази инициатива на една неправителствена организация, създадена от български емигранти – каквато е Асоциацията на българските училища в чужбина, стигна, след много усилия, до сърцето на европейската администрация в Брюксел и до най-високи политически нива в ЕС. Така каузата не само на българския език, но и на всички други национални езици на страните членки, които не са широки разпространени, а се говорят най-вече само в съответните страни, бе изнесена на общоевропейско ниво от български емигранти, които с много компетентност, упоритост, такт и последователност успяха да увлекат и български евродепутати за тази кауза, и други представители на българската държава, а накрая и самата Европейска комисия.
Но главната заслуга за тази петиция и кауза, която е не само българска, а и общоевропейска, е на тези обикновени български и европейски граждани от АБУЧ, които се оказаха способни да извървят целия този път и да изнесат на гърба си една важна за целия ЕС инициатива. В името на децата, в името на новите поколения българи, чехи, унгарци, словенци, румънци, шведи, латвийци, малтийци и пр., които, колкото и езици да учат, да имат право не само да знаят своя майчин език, но и знанието на този език да им дава сертификати и самочувствие, в която и страна член на ЕС да се намират. И да станат те наистина равнопоставени с техните връстици, чийто майчин език се говори и изучава масово в училищата не само в родните им държави – като английски, френски, немски, испански и италиански.
Като поздравяваме АБУЧ с този изключителен успех, всички български учителки и емигранти, работещи в различни страни, знаещи и можещи, които вложиха ум и сърце в името не само на българските деца зад граница, но и на всички европейски деца, чийто майчин език е от т.нар. малки езици, им пожелаваме да видят идеите, вложени в тяхната петиция, облечени в адекватни европейски механизми и приложени на дело.
Честито на Камелия Конакчиева (Париж), д-р Елена Ботева-Владикова (Виена), Снежина Мечева (Лондон), Валентина Найденова (Брюксел), Петя Цанева (Мадрид), доц. Боян Кулов (София), Боянка Иванова (Чикаго) и на всички членове на АБУЧ, които работиха и помагат за това дело.
Във видеозаписа по-долу може да се проследят изказванията в Комисията по петиции на Европейския парламент на Камелия Конакчиева, вносител на петицията, на Светослав Малинов, Георги Пирински, Ангел Джамбазки и други български евродепутати, на евродепутати от Словения, Чехия, Унгария, Малта, както и други изказвания.
Още по темата – интервюта на Снежина Мечева и Камелия Конакчиева за БНР
http://bnr.bg/horizont/post/100950066/iskaneto-na-asociaciata-na-balgarskite-uchilishta-v-chujbina-za-zashtita-na-t-narmalki-ezici-v-es-vliza-v-ep
Случват се хубави неща, когато хубави хора ги правят.