На 17 март 2018 г. във Велико Търново се състоя премиера на третия литературен сборник, създаден от редакционния екип на Еврочикаго и приятели – „ЧИТАТЕЛ ПО ПОИСКВАНЕ“. В салона на читалище „Искра“ в старата столица се събраха членове на екипа, автори, чиито творби са представени в сборника, читатели и почитатели.
Във Велико Търново се събраха Виктор Хинов от Индианаполис, САЩ; Елена Пеева-Никифоридис от Солун, Гърция; Мариана Христова, Катя Донкова, Ивайло Зартов, Вихрен Михайлов от София; Красимир Бачков от Варна; Стайка Должева от Пазаржик; Таня Мезева от Горна Оряховица; Цветанка Ангелова от Русе; организаторът на представянето на книгата в Търново Симеон Коев; литературни критици и библиотекари от Търново. Сред читателите имаше и една госпожа, дошла специално от Търговище за тази премиера.
За премиерата в Търново дойде специално от София литературният редактор на в. „Култура“ Марин Бодаков. От София дойде и ексгенералният консул на Р. България в Чикаго Симеон Стоилов, заедно със семейството си. Вместо Михаил Кръстанов от Сао Паоло, Бразилия, в залата на „Искра“ бе литературният критик Георги Николов, който живее в старата столица. Вместо Здравка Владова-Момчева от Лондон, Великобритания, която е родена и израснала в Търново – неен приятел в родния й град.
След встъпителните думи от организатора на представянето в Търново Симеон Коев, за „Читател до поискване“ говориха Марин Бодаков; редакторът на книгата Мариана Христова; основният дарител и член на екипа Виктор Хинов; авторката на корицата и член на екипа Катя Донкова. Както и всички автори, успели да дойдат от страната и чужбина за тази премиера.
„Вече не става дума за единично явление, а за кауза и за посока“ – каза за третата книга Марин Бодаков, който представи миналата година в София и втория сборник „Часовниковата кула“. Той говори за това кого и какво събира на своите страници „Читател до поискване“ – като „пространство, в което различни гласове говорят помежду си“; като присъствие на живи класици и на малко известни автори; като интертекстуално пространство; като връзка между „вътрешните“ и „външните“ българи; като проявления на българския език, към който „външните“ българи се отнасят по особен начин; като разнообразие на засегнатите теми; като проявление на любовта към литературата и „вместилище на нашата памет, нашите кусури и нашите надежди“. Марин Бодаков каза още, че дори биографичните бележки в книгата се четат в известен смисъл като разкази.
„Тази книга би могла да бъде много по-голяма, ако имахме времето, ресурсите, лукса да събираме всичко стойностно, което се пише по широкия свят на български – каза редакторът на книгата Мариана Христова. – Доста повече биха могли да са авторите, ако има човек спокойствието и осигуреността да ги събере, погледне и подреди. Наистина е много широка географията на съвременната българска литература.“
Тя благодари специално на Виктор Хинов, Катя Донкова, Симеон Коев, на Красимир Бачков, Елена Пеева-Никифоридис и на всички автори, дошли за премиерата в Търново. И спомена, че книгата е посветена на трима от своите автори, които не дочакаха нейното отпечатване – Георги Витанов Богат, Сашко Александров и Стоян Вълев.
Виктор Хинов каза, от своя страна, че България е изкървила, изгубила е от себе си над два милиона човека и всеки ден продължава да кърви. Той продължи с метафорите и определи „Читател до поискване“ като „банка кръв“, дарена отначало докрай. И както кръвта не бива да се продава, а да се дарява или пролива за нещо наистина важно – каза дарителят и автор д-р Хинов – така и тази книга не се продава, а се подарява.
Катя Донкова благодари на всички, дали от себе си, за да се случи третият сборник. И подчерта, че въпреки всички трудности по пътя към неговото създаване, си е струвало този път да се извърви.
Вихрен Михайлов – един от авторите, дошли от София за премиерата – каза, че за него тази книга е един пробив в разширението на нашата култура, който не би се състоял, ако се разчиташе само на традиционните начини за популязириране и обмен. „Ние не трябва да разчитаме на това добрите промени да идват отвън, а да ги търсим и правим първо в себе си и чрез себе си“ – каза още той.
Елена Пеева Никифоридис говори за важността на корените, които носим в себе си, където и да отидем, за песните и имената на предците, за рода, за езика. За това, че понякога човек се люшва от една посока в друга, като натисната на една страна тръстика. И, за да се изправи, има нужда от корена, който да го държи.
По време на представянето на книгата бяха оповестени и два поздравителни адреса към екипа на „Читател до поискване“ – от името на министъра на външните работи на Р. България Екатерина Захариева (вж. снимката по-горе) и от името на Творчески съюз „Творци без граници“. Вторият адрес бе прочетен от секретаря на „Творци без граници“ и автор в сборника Стайка Должева.
Към литературния сборник „Читател до поискване“, събрал на своите страници творби на български автори от 10 страни и 4 континента, прояви интерес местната кабелна телевизия „Евроком – Царевец“.
Представянето на книгата в Търново се предаваше на живо онлайн през Фейсбук страницата на EuroChicago.com от автора в сборника и член на екипа на Еврочикаго Ивайло Зартов.
„Читател до поискване“ предстои да бъде представен и в София, Пазарджик, Атина и разбира се в Чикаго.
По-долу може да се види пълен видеозапис на търновската премиера.