България трябва активно да работи с българите зад граница – казва на среща с българската общност в Швейцария, провела се на 26 март в Берн, българският вицепрезидент. Това е първа среща на Илияна Йотова с представители на българска емигрантска общност, откакто е започнал нейният мандат. Досега тя е провеждала срещи само с представители на историческите ни общности. Ето какво пише за срещата в Берн сайтът Novini.bg, позовавайки се на информация от прессекретариата на президентството:
България не трябва да бъде мащеха за сънародниците ни в чужбина, а активно да работи с тях. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на среща в посолството на България в Берн с представители на българската общност в Конфедерация Швейцария, съобщиха от прессекретариата на президента. „Комуникацията и взаимодействието между българската държава и българите в чужбина трябва да се подобрят – в тази посока работи президентската институция“ – смята вицепрезидентът. Според нея българите зад граница са огромен потенциал за страната ни. Сънародниците ни в Швейцария по официални данни са малко над 8 хиляди. Повечето от тях са висококвалифицирани специалисти.
Илияна Йотова запозна присъстващите с дейността на Съвета за работа с българите в чужбина, която в момента е съсредоточена върху Националната стратегия от 2014 г. и нейните слабости. Във водената от вицепрезидента делегация в Швейцария е и доц. д-р Харалан Александров, член на съвета.
Срещата на Илияна Йотова в Берн бе първата с представители на т.нар. нова емиграция. През първата година от мандата вицепрезидентът посети почти всички български исторически диаспори. Сънародниците ни споделиха с Илияна Йотова силното си желание да поддържат жива връзката с България и да помагат на родината си. Като основен те посочиха въпроса за липсата на представителност и за създаването на Обществени съвети на българите в чужбина.
Голям интерес срещна подготвяната от вицепрезидента интернет платформа за българите навън, като сънародниците ни заявиха готовност да участват с идеи при реализирането й. По думите на Илияна Йотова интернет платформата ще съдържа събрана на едно място полезна информация за българите в чужбина и ще съдейства за задълбочаване на контактите между общностите ни извън България. Вицепрезидентът изтъкна необходимостта от създаване на регистър на българските общности в чужбина.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На срещата Илияна Йотова говори за това, че различни български институции имат отношение към българите зад граница, но техните усилия не са добре синхронизирани. Споменавайки Националната стратегия за българските граждани и българските исторически общности по света, приета през 2014 г., г-жа Йотова я определя като добра, но остаряла. Споменава за Обществените съвети към българските посолства и консулства, и за Националния съвет на българите зад граница, за които нашето издание е писало много. (Тези структури така и не бяха създадени, а бяха в някакъв смисъл най-важното в тази Стратегия – т.е. да има изборно институционално представително – на национално и на местно ниво, на българските общности зад граница.)
Илияна Йотова казва, че българските общности зад граница нямат никаква представителност, което е точно така – но за съжаление например в Обществения съвет, който е създаден към вицепрезидента, няма нито един член, който да е емигрант. Г-жа Йотова казва още, че по неофициална информация, има вече около три милиона българи, които живеят извън пределите на България. Говори и по темата за Западните Балкани. Г-жа Йотова казва и, че иска да узнае какви са проблемите на българската общност в Швейцария.
Дошлите на срещата в Берн сънародници имат възможност да зададат на вицепрезидента своите въпроси. Първите зададени въпроси са свързани точно с Националната стратегия, с представителството на българите зад граница, както и със състава на Обществения съвет към г-жа Йотова.
Нищо от тази Стратегия не е придвижено в законодателно отношение – казва в отговор Илияна Йотова. Тя казва още, че приема идеята за Обществените съвети, но, че трябва да се разпишат точни правила как тези Обществени съвети ще работят с българските посолства и консулства. Казва, че работата по тази Стратегия ще продължи, но може да се окаже, че в някои отношения тя се нуждае от промени. Че ще извадят най-хубавите идеи от документа и ще продължат. Що се отнася до състава на Обществения съвет, създаден от самата нея, г-жа Йотова, че няма защо сега той да бъде разширяван. Членовете му живеят постоянно в България, не се включват дистанционно. И им трябва време, според г-жа Йотова, за да излязат с предложения по спомената Стратегия, които после да представят на вниманието на тези, за които тя се отнася. (Как точно ще стане това, с кои българи зад граница или техни организации ще бъдат консултирани тези предложения, при три милиона българи зад граница, не става ясно, въпреки идеята за интернет платформа, за която става дума на срещата.)
На срещата става дума и за това, че българските дипломатически представители по света нямат, парадоксално, вменено със закон задължение да се грижат за българските общности по света. Става дума и за различни проекти и за това как би могло този голям интелектуален капитал, изтекъл зад граница, да не бъде напълно изгубен. Става дума и за проблеми на историческите общности, като например тези в т.нар. Западни покрайнини и по-специално в Босилеград. Както и за проблеми с консулските услуги, и за проблеми от правен характер.
Някои представители на срещата не само задават въпроси, но и заявяват, че искат да помогнат на родината си, нищо, че са далече от нея. Но каналите, процедурата, по която това може да стане, изглежда трябва да са по-ясни – в този дух говори на срещата българския посланик в Берн Меглена Плугчиева. Г-жа Плугчиева говори и за специфични въпроси, свързани с мигрантите в Швейцария, която има политика на ограничаване на чужденци и за възможностите им за достъп до пазара на труда. Що се отнася до образованието, дори отделните кантони в тази страна не признават правилата в това отношение на други кантони, какво остава до признаване на дипломи от други страни. По темата за политиката на Швейцария по отношение на договори, застраховки и пр., говори и вицепрезидентът Йотова.
Аудиозапис от срещата на вицепрезидента с българската общност в Швейцария може да се чуе ТУК.
.