Симбиотичната емпатия на земляните може да опази здравето на Земята.
Ex nihilo, ex materia, ex Deo или intelligent design, в началото е било безгранична празнота – Chaos (Хаос), от който се появила Земята – Gaia (Гея) в гръцката, Terra – в римската митология. Преди да се е знаело, че е сфера, Земята е мислена за плоско образувание, носено върху гърбовете на костенурки (англ. turtles all the way down). Едно „синьо топче” в галактичната провинция на Млечния път, фотографирано на 7 декември 1972 г. от космонавтите на „Аполо 17”.
През 1938 г. американският архитект Richard Buckminster (Bucky) Fuller (Бъки Фулър) публикува книгата си Nine Chains to the Moon – ако всички хора се качат един върху друг, те ще отидат и ще се върнат девет пъти от Луната. За първи път той нарича всички земни хора „earthicans“ (от Earth – Земя, Americans). Естествено, на Земята живеят и други хора, освен американци. Затова по-точният термин е „еarthlings“ – „земляни“, може и „земляци“.
През 1996 г. е публикувана „Гея – нов поглед върху живота на Земята” – книга на английският учен Джеймс Лавлок. Там Тя е представена като саморегулиращ се суперорганизъм, в който атмосфера, хидросфера, литосфера, биосфера и ноосфера живеят симбиотично „за благото на всички”. Тогава може да е вярно, че „сърцето на земята е от злато”, както пише Ницше.
„Степента и скоростта, с които се случват нещата на Земята, обаче са толкова големи, че трябва да говоря”– каза неотдавна Джеймс Лавлок. И предупреди за настъпващата екологична катастрофа – прогресивното разрушаване на „къщата” (гр. οiκοs); съответно, екология – „наука за къщата”, икономика – „закони на къщата”. Преди хиляди години голяма част от Земята е скована от ледове. Последващото глобално затопляне на атмосферата запазва леда по полюсите и като снежни шапки по върховете на високите планини. Сега сме в цикъла на ускоряващо затопляне. Нарушаването на законите на къщата от свръхконсумацията на въглища, нефт и газ произвежда трилиони тонове въглероден диоксид (СО2), които като Дамоклиев меч висят над главите на земляните. И свръхотделянето на метан от дишането и храносмилането на кравите и овцете участва в топенето на ледовете в Гренландия и Антарктида. Защото не противодействаме на затоплянето, бури, урагани, цунами и наводнения убиват хиляди хора, къщи и дървета. Ако екологичните ни злодейства продължават, всяка година ще се произвеждат още милиарди тонове въглероден диоксид и метан – и в края на XXI век температурите ще се повишат с 4–5 градуса, което ще означава нова климатична ера на Земята – ледените къщи на тюлените и мечките ще се разтопят, океани, морета и реките ще прелеят.
И ще:
…видим някой ден потресени,
печални, изумени, неподготвени
безмилостното бягство на дърветата,
на птиците,
на мравките,
на въздуха.
Убиваме безшумно хлорофила –
душата на дървета и цветя.
…Ще търсиме във себе си вината,
но късна може би ще бъде тя.
Това е „Предупреждението” на Христо Фотев за антропогенната същност на екологичния вандализъм – направено е много преди Джеймс Лавлок да проговори. И преди да са проведени 21 световни конференции за климата – от 1992 г. досега.
Така, в ерата на човека (антропоцен), глобалното затопляне е в голяма степен резултат на съвременния ледников период на човешкия (и политически) морал, характеризиращ се с екстремна алчност, хедонизъм и агресия.
И „напълни се земята със злодейства” [Битие 6:11].
И големите въпроси остават: (1) Кога земляните ще научим уроците по емпатия към Земята? и (2) Кога ние, от антропосферата, ще престанем да живее антагонистично с атмосфера, хидросфера, литосфера и биосфера – „във вреда на всички”?
И кога някой нов Ницше ще възкликне: „Сърцето на човека е от злато”.
Д-р Георги Чалдъков
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* 22 април е и Ден на Рита Леви-Монталчини – родена на 22 април 1909 г. в Торино, Италия. Тя е първият учен в света, създала концепцията за клетъчните растежни фактори – протеини, които стимулират растежа на различни видове клетки. През 1986 г. тя получи Нобелова награда за медицина, за откриването на растежния фактор за нерви (nerve growth factor – NGF). Със своите 103 години живот (1909-2012) и огромен опит и ерудиция на учен, учител и сенатор, Рита Леви-Монталчини допринесе изключително много за научния и обществен живот на Италия и света. Тя изгради научно-изследователски мост между два века, по който вървят поколения учени от цял свят (Aloe L, Chaldakov GN. The multiple life of nerve growth factor: Tribute to Rita Levi-Montalcini (1909–2012). Balkan Medical Journal 2013;30:4–7. DOI: 10.5152/balkanmedj.2013.003; Чалдъков Г. Ромул, Рем, Рим и Рита. От: Homo Janus Bulgaricus. Второ издание. „Морски свят“, Варна, 2017).