Според информация от Министерството на образованието и науката, българските неделни училища в чужбина, подпомагани финансово и методически от МОН през настоящата 2017-2018 учебна година, са разпределени по континенти, както следва:
Европа – 265;
Северна Америка – 50;
Южна Америка – 1;
Африка – 3;
Азия – 5;
Австралия и Океания – 3.
Разпределението по държави през учебната 2017/2018 година е, както следва:
Правилата за финансово подпомагане са регламентирани с Постановление № 334 на Министерския съвет от 8.12.2011 г. за българските неделни училища в чужбина и с Националната програма (НП) „Роден език и култура зад граница”. От държавния бюджет чрез бюджета на МОН се осигуряват средства за българските неделни училища, които са създадени към:
- организации на българи, живеещи извън Р. България, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава за извършване на образователно-културна дейност;
- дипломатическите представителства на Р. България в чужбина;
- български православни църковни общини;
- Българския манастир „Св. Вмчк. Георги Зограф“ – Атон, Гърция.
Със заповед на министъра на образованието и науката е утвърден списъкът на българските неделни училища в чужбина за учебната 2018/2019 година, в който са включени 208 училища. Необходими условия за организационно, методическо и финансово подпомагане по ПМС № 334/2011 г. са:
- Организацията, към която функционира училището, да е осъществявала образователно-културна дейност най-малко една година преди подаване на предложението за вписване в списъка на българските неделни училища в чужбина;
- Обучението да се провежда от лица с професионална квалификация „учител“;
- Обучението да се организира по адаптирани учебни програми, утвърдени от министъра на образованието и науката;
- Материалната база да съответства с нормативно определените изисквания за училищата в съответната държава;
- Обучението да се организира за минимум 10 деца/ученици.
И по двата механизма на подпомагане в българските неделни училища в чужбина – и по ПМС 334, и по Националната програма, се осигуряват условия за:
- организира обучение за децата от предучилищна възраст и за учениците от I до XII клас;
- осигурява завършване на обучение по български език и литература, история и география на България за определен клас, за което учениците получават удостоверение (това позволява да не полагат приравнителни изпити по тези учебни предмети при продължаване на образованието им в България);
- организират допълнителни училищни дейности (извънкласни), свързани със съхраняване на националното самосъзнание, култура и традиции;
- подготовка на кандидат-студенти за прием в български висши училища по български език и литература, по история и цивилизации, и по география и икономика.
Организиране на дейностите на българските неделни училища и финансирането по НП „Роден език и култура зад граница“ – на проектен принцип.
Националната програма „Роден език и култура зад граница” се одобрява ежегодно с решение на Министерския съвет на Р. България. В нея се посочва, регламента за кандидатстване, срокът за кандидатстване и документите, които следва да бъдат подадени. Конкурсно-проектният принцип на финансиране по програмата, съгласно която бенефициентите разработват и представят в МОН ежегодно проекти, позволява организации, които все още не отговарят на условията за вписване в списъка по ПМС 344, също да бъдат подпомагани – твърдят от Министерството.
Сертифициране на езикови компетентности по български език по Общата европейска езикова рамка. В учебната програма по български език и литература е предвиден модул български език като втори език. Това осигурява възможност за полагане на тестове от учениците в българските неделни училища в чужбина, финансово подпомагани от МОН, за диагностициране нивото на владеене на български език като втори/трети език и за сертифициране по Общата европейска езикова рамка.
Издаването на сертификат по общата Европейска езикова рамка за ниво на владеене на български език ще съдейства за повишаване мотивацията на изучаване на български език – особено от учениците в IX-XII клас; разширяване обхвата на учениците в неделните училища; осигуряване на мобилност и на по-висока конкурентоспособност на трудовия пазар и на допълнителни възможности при кандидатстване във висши училища; включване на българския език в местните образователни системи и определянето му като матуритетен предмет в местните училища; издигане статуса на българския език и популяризирането му в чужбина.
Българският език чрез сертифициране е признат в щатите Илинойс, Вашингтон, Джорджия, Мериленд и Вирджиния, като част от програмата „Печат за двуезичност“ (Seal of Biliteracy), с усилията на български дипломати в САЩ.
Инициатива „Розите на България“
МОН организира инициатива „Розите на България“, с участието на българските неделни училища в чужбина. На 11 май 2018 г. българи в десетки страни ще танцуват традиционно българско хоро, в чест на празника на Светите братя Кирил и Методий. Учениците от български неделни училища, както и техните учители, родители и приятели, ще се съберат, за да почетат българските традиции и култура, като част от инициативата „Розите на България”. Идеята на МОН е танцовите състави към нашите училища ще поканят всички желаещи да се хванат за ръце и да извият българско хоро, под звуците на емблематичната „Празнична сюита“, в изпълнение на оркестъра на БНР и ансамбъл „Тракия“. Всяко училище ще има възможност да организира и други съпътстващи изяви на децата, но обединяващият елемент ще бъде българското хоро.
Досега училищата, потвърдили участие в тази инициатива, са от Австралия, Австрия, Белгия, Бразилия, Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Казахстан, Канада, Кипър, Мароко, Молдова, Обединени арабски емирства, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Сърбия, Украйна, Унгария, Франция, Чехия и ЮАР.
Здравейте!
Представяме Ви Словум – помагало по български език,
целящо да улесни опознаването и овладяването на правилата на граматиката чрез игри и интерактивни упражнения.
Помагалото е подходящо за ученици, любознайковци, деца и възрастни,
за извънкласни, самостоятелни и творчески занимания, викторини и състезания.
Всички пособия са със свободен достъп, без заплащане.Сайт: https://slovum.com/
ФБ страница: https://www.facebook.com/slovum/