ЗА КНИГАТА
„Съставът за народни танци като културно явление в България“ съвместява културно-историческия подход с анализа на антрополога и етнохореолога. Книгата разглежда етапите, в които се създава и развива българският модел „танцова група/състав“ и техните променящи се обществено-политически и културни контексти. Проследява се приемствеността между стария селски фолклорен танц и съвременната му сценично ориентирана версия; как и какво по-точно се „традира“ (предава и приема); кои са действащите лица в този процес и в какво се изразява техният културен смисъл.
Използвани са разнородни източници; едни от тях отразяват процесите на идеологическо вмешателство, други разкриват как талантът и творческата енергия – черпейки от фолклорната традиция – трансформират и оживотворяват онова, до което се докосват, превръщат го в свое и родно.
Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Bulgarian Culture and Heritage Center of Seattle, както и на любители и ценители на българския фолклор в САЩ.
ЗА АВТОРА
Д-р Даниела Иванова-Найберг е родена през 1963 г. в София. Завършила е Българска филология, Философия и Културология в СУ „Св. Климент Охридски“; има специализация по Фолклористика. Хореографско образование получава в Института за музикални и хореографски кадри в София, а докторска степен – в Института за изследване на изкуствата – БАН. Преподавала е в различни учебни и културни институти, изнася лекции и води танцови класове в България и в много страни по света. Работи като преподавател по Културна антропология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, като преподавател по танцов фолклор в Нов български университет и др.
Даниела Иванова започва да танцува на 4-годишна възраст, изучавайки традиционни танци от баба си, която е от Шопския регион. На 12-годишна възраст Даниела започва да обикаля Европа като член на Ансамбъла за народни танци „Росна китка“. Тя е съосновател на училищния ансамбъл „Медена питка“, художествен ръководител на народната танцова група „Тропанка“ (НБУ) и асистент хореограф на Студентски фолклорен ансамбъл „Зорница“.
От 2003 г. Даниела прави образователни турове в повече от 40 щата на САЩ (над 400 семинара). Тя е преподавала в големи танцови лагери: Stockton, Калифорния (2008, 2005), Mainewoods Folk Dance Camp (2008), Arcata International Folk Dance Festival (2012, 2010, 2006), Florida Folk Dance Camp (2007), San Antonio Folk Dance Camp (2007), Chicago Spring Festival (2006, 2007), Бъфало на Дунав: Labor Day International Music and Dance Weekend (2009), Balkanalia Music and Dance Camp, Орегон (2011, 2010, 2009) и др.
Като танцьорка, хореограф, танцов учител, изследовател и учен Даниела Иванова-Найберг е пътувала неколкократно до Франция, Холандия, Белгия, Италия, Австрия, Швейцария, Германия, Унгария, Чехия, Словакия, Румъния, Молдова, Украйна, бивша Югославия, Сингапур, Хонконг, Малайзия, Турция, Кипър, Гърция, Израел, Монголия, Ирландия и др.
Изследователските й интереси са в областта на етнохореологията и танцовата антропология, най-вече на Балканите и в САЩ. Публикувала е поредица научни статии в България и в чужбина. Автор е и на стихосбирките „Мирис на вода” и „Последната неделя на септември.”
Интернет страница: www.danielaivanova-dance.com
Bulgarian Folk Dance Ensemble as a Cultural Phenomenon
Daniela Ivanova-Nyberg
Съдържанието на книгата може да се види в Аcademia.edu ТУК.