С американските си колеги подредихме българска изложба в една от реномираните галерии на Чикаго – ARC Gallery /АРК галерия/ и 21 изключително талантливи художници от Кърджали, доказали творческите си качества по света – 11 от Арт движение „Кръг“ и 10 от Дружеството на художниците в Кърджали, ще са част от артистичния живот на мегаполиса Чикаго.
Това е по повод арт сътрудничеството между художниците на АРК галерия Чикаго, от една страна, и Арт движение „Кръг“ и Дружеството на художниците – Кърджали, от друга.
Да си призная, до последно се притеснявах дали ще пристигнат навреме нещата на колегите, но това вече е факт и съм щастлива, и горда, че показваме толкова талантливи български художници, въпреки ограниченията на формата и пространството.
Талантът прозира във всяка една работа, независимо дали това е акварел, малък формат или концептуална асоциация на словото и формата. Бих искала да посветим тази българска изложба с американско сътрудничество на нашия празник – 24 май, Ден на българската култура и азбука, защото е точно на празника и защото доказва, че за културното сътрудничество езикови бариери няма.
Малко история накратко:
Като член на американската АРК галерия от петнайсет години, мечтаех да покажа на колегите си българско изкуство там, където то се ражда – България.
През септември 2017 г. мечтата ми се сбъдна и осъществихме това българо-американско сътрудничество с група американци – Шери Назали, Синтия, Рути, Лаура, Чуеко (Япония), Керън и Полин (задочно), Ралица и моя милост в Кърджали. Нашите домакини от Арт движение „Кръг“, в лицето на Радост, вече имаха богат опит с такова сътрудничество от цял свят. Те ни настаниха в Дъждовница, резиденция за художници, където ни предоставиха всички необходими условия за творчество и почивка, а величието на Източните Родопи с трите язовира и мистериите на тракийските исторически находки ни упояваха духовно.
Дружеството на художниците в Кърджали, в лицето на Хари и Пенка, ни предостави галерия „Дар“, една прекрасна, реставрирана, възрожденска къща за изложба на наши картини. За награда, че сме послушни и добре папкахме – ами септември е богат на плодове и зеленчуци, и точно тук имаше в изобилие – ни заведоха с кола на гръцкото море за един ден.
Казах кратка история, а то…
С една дума, нямахме не ден, а дори минута за скука в продължение на десет дни.
Катерихме се из тракийските светилища на Перперикон и Татул, обикаляхме тепетата на Пловдив, срещнахме се с изумителни художници като Красимир, Селма, Стела и естествено не пропуснахме да надникнем из кръчмичките на Кърджали.
Е, и рисувахме, разбира се, защото Радост и нейната дясна ръка – Галя ни следяха под око, че имало Ден на Кърджали и когато вече нас ни няма, когато сме в Чикаго (май на никого не му се връщаше), да показват нашите визуални импровизации от това, което видяха очите ни и усетиха душите ни. А то е в мистерията от кръстосването на толкова култури, за да ескалира в топлота, любов и изкуство.
Така го видя Чуеко и така нарисува: „Пресичащи се култури.“
Ще се радвам да се видим и да отпразнуваме заедно Деня на българската култура в Чикаго.
П.П.: В АРК галерията успоредно вървят и други две американски изложби.
Кина Бъговска