Владимир Перев, „Македонска трибуна“*
Трябваше да минат 24 часа, за да стане ясно, че приемането на името „Илинденска Македония“ няма да може така лесно да се случи. Освен подкрепата от българските министри Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева, които навлязоха в българския характер на Илинденско-Преображенското въстание, начално договореното име между премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас предизвика противопоставяне, както в Македония, така и в Гърция.
Македонската опозиция отхвърли предложението „Илинденска Македония“ с мотива, че това име е началото на приемането на формулата ерга омнес, който се отнася и за вътрешно използване, както и, че те са против всякаква промяна на Конституцията, а македонският президент Иванов каза, че нещата не му са ясни и че иска писмена информация.
В Гърция лидерът на Неа демокрация Кириакос Мицотакис застана срещу прилагателното „Илинденска“ с коментар, че това е най-иредентистичната формула в полза на Македония и отваря нови апетити към Гърция, а Евангелис Венизелос оцени предложението като „въплъщение на иредентизъм“.
Стана очевидно, че и двамата премиери – и Ципрас, и Заев – не я познават добре освободителната борба на македонските българи, че въстанието не е само „Илинденско“, както те си мислят, че е Илинденско-Преображенско, че въстанието се развива на цялата територия на Османската империя, където живеят българите, че не знаят и за славата борби и освобождението на Наваска и Клисура, които днес са намират на територията на Гърция. Там също е имало местно редактирана востаническа власт, нещо като самостоятелно управление… Това, а и много други неща около самоличността на българския характер на въстаналия народ, определи реакциите на Мицотакис и Венизелос, двамата със солидни семейни и лични познания на гръцката история.
Оценките в момента се, че всички пътища на Македония към някакво евентуално споразумение с НАТО и Европейския съюз са затворени, а бъдещето на държавата е още по-неизвестно… това до толкова повече, че крайните леви елементи в държавата, задоени с наследеният Коминтерновски дух, възпитани в югославски антибългаризъм, сега демонстрират в цялата страна с искане за прекратяване на преговорите, винаги с руски знамена. Руското влияние в македонската антиевропейска политика и антибългаризмът стават ежедневие на македонския политически театър.
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел.ред.: Текстът е публикуван в „Македонска трибуна“ на 20 май.
Вселенската патриаршия реши да разгледа молбата на Македонската православна църква за възстановяване на каноничността и признаване на нейната автокефалия – това е станало днес, на редовното заседание на Св. Синод във Фенер. Писмо с такава молба е изпратил и македонският премиер Зоран Заев. Официалното съобщение на Вселенска патриаршия гласи:
Светият Синод, който днес се събра под председателството на Негово Всесветейшество, разгледа молбата на схизматичната църква в Скопие, подкрепена и чрез писмо на министър-председателя на FYROM г-н Зоран Заев, за издигане от страна на Вселенска патриаршия на иницитиативата за възвръщане на каноничността на тази църква под името Охридска архиепископия, и реши да я приеме и да извърши необходимото при спазване на непроменимите определения на историко-каноничните права и предимства на първопрестолната Вселенска патриаршия.