На 11 май 2018 г. в Гринуич бук център в София бе представен литературният сборник „Читател до поискване“. Книгата съдържа 40 разказа и 42 стихотворения на 64 български автори от 10 страни и 4 континента. След премирата на книгата във Велико Търново, която беше на 17 март, това бе второто представяне на „Читател до поискване“ в България.
За представянето на книгата в София дойдоха авторите Вихрен Михайлов, Емил Измирлиев, Лидия Делирадева и Рашелия Дилбазова от София, Людмил Бочев от Враца, Гълъбина Митева от Врачанско, Ради Радев от Пловдив, Хасан Ефраимов от Добрич, Иван Вакрилов от Кембридж, който е в България.
В Гринуич бук център беше и литературният редактор на в. „Култура“ Марин Бодаков. Бяха и авторът на корицата и незаменим член на екипа Катя Донкова, редакторът Мариана Христова, издателят Димчо Джиговски. Събитието бе уважено и от Костадин Коджабашев, ръководител на дирекция „Двустранни отношения“ в Министерството на външните работи.
За представянето дойде и Николай Гусев, сътрудник на нашето издание, познат на читателите със своите публицистични текстове. Както и приятели, помагали за каузата на тази или на предишните ни книги, като Марияна Таланова, Ивайло Зартов младши и др.
След встъпителни думи на Мариана Христова, която благодари на всички, уважили събитието, за „Читател до поискване“ говори Марин Бодаков. Марин не за първи път участва в представяния на наши сборници. Той разположи тази книга (както и предишните – „Черга пъстроцветна“ и „Часовниковата кула“) в контекста на случващото се в съвременната българска литература, с нейните различни течения и „етажи“, които са разделени и не си „говорят“ едни с други. Акцентирайки върху това, че в „Читател до поискване“ те са събрани заедно. (Видеозапис на казаното от Мариана Христова и Марин Бодаков – тук.)
Т.е., че това е не само сборник с творби и на живи класици, и на почти неизвестни имена, но и пространство без деления по политически или други признаци. Така, както няма и делене, а търсено събиране на творби на български автори от разни точки по света, довело до една по-широка, различна, изненадваща литературна картина.
Авторите, дошли на събитието, бяха поканени да излязат пред събралата се публика, за да представят своето творчеството. Някои пожелаха да представят не себе си, а творбите на други автори.
Вихрен Михайлов, например, вместо своя творба, представи стихотворенията „България, това съм аз“ и „Компромис“ на Ивайло Балабанов, и „Тази обич е късна“ на Цветанка Ангелова. Иван Вакрилов пък го видя може би само редакторът на „Читател до поискване“, не и публиката. Дали се беше скрил някъде, между стелажите на книжарницата, не стана ясно, но така или иначе не излезе, когато бе призован.
Понеже Хасан Ефраимов не пожела да прочете сам откъс от разказа си „Шейтански грип“, това направи редакторът на книгата.
Мариана Христова прочете по-късно кратък откъс и от разказа на Виктор Хинов „Краят на лятото в Средната земя“. А Марин Бодаков се включи изненадващо накрая, прочитайки стихотворението „Жалко за тебе, Неверни Тома“.
Видеозаписи с представянето на Емил Измирлиев, Генадий Велчев, Лидия Делирадева, Людмил Бочев, Гълъбина Митева, Ради Радев, Рашелия Дилбазова, Хасан Ефраимов може да се видят тук, тук и тук.
Автори, читатели и почитатели бяха отворили „Читател до поискване“ още по време на събитието, където всеки, който бе дошъл, разбира се получи по една или повече книги, заръчани за някой друг автор или приятел, който не е могъл да дойде на място. Или пък за роднини в чужбина. Както се оказа с млада жена от София, която, освен за себе си, поиска книга с автограф и за сестра си в Чикаго.
„Читател до поискване“ се оказа в ръцете и на любопитни дечица, които тепърва ще се учат да четат…
Изказваме специална благодарност на Марияна Таланова и Лилия Йорданова за съдействието при отразяването на софийската премиера на книгата.
.
Послеслов
На представянето на „Читател до поискване“ в София бяха раздадени 90 книги, които стигнаха до своите читатели или потеглиха към нови такива. След това представяне, 91-ият „читател до поискване“ се оказа един шофьор на такси, който откара в късната вечер на 11 май една редакторка до къщи и получи последния автограф.
.
Прекрасно събитие, организирано с много обич към литературата, всеотдайност към авторите и читателите, и труд! И всичко това – с дълги години работа на доброволни начала! Дано се срещнем и догодина, по същото време 🙂