Може би за много незапознати, нашите училища в чужбина им напомнят за килийните и класни училища от времето на Възраждането. Да, вярно е, но само в частта си на ентусиазма, с който са създавани, бих казала сътворявани, в частта си на трудностите, които е трябвало да преодолеят отделни Личности в много и различни държави.
Но за нас това не са обикновени училища, в които второ и трето поколение българчета, последвали родителите си без право на избор, учат родния си език. Тук всяка неделя вместо да се занимават с детските си неща, учениците ни изравят България от миналото ѝ и строят за нея най-хубавото бъдеще.
И казват, важно е да учиш история, но още по-важно е да правиш история и за мен е изключителна чест, че имам възможност да съм част от създателите на най-новата българска история, част от която е Асоциацията на българските училища в чужбина. Най- ценното ни съдружие от Българи, които, без да са археолози, копаят ежедневно, изваждат на бял свят реликви от миналото, лъскат ги до блясък и ги подаряват на децата ни. Българи, които, без да са конструктури, изобретяват крила и ги слагат на децата ни. Българи, които, без да са политици, учат децата ни да са субекти, а не обекти.
През многовековната история на нашата държава училището винаги е било символ и стожер на националната ни идентичност, гаранция за успеха и бъдещето на България.
В днешна Европа без граници ние, българите, повече от всякога трябва да ценим и пазим своята духовна идентичност. Повече от всякога трябва да познаваме и уважаваме българското слово и българската култура. Повече от всякога трябва да изискваме уважение към българската история и със самочувствие да отстояваме нейния автентичен прочит. И повече от всякога трябва да мислим и работим за образованието и възпитанието на нашите деца, за да могат един ден те да поемат нашите отговорности и на свой ред да ги предадат на своите деца.
Нека не забравяме, че всички ние, родители, учители и онези, които формират държавната политика в образованието, трябва да дадем на нашите деца съзнанието за техните корени, за това, че те са част от нещо трайно и голямо – част от българската нация. И нека заедно превърнем образованието в новия национален приоритет на България.
Петя Цанева,
председател на асоциация „Балкан“ – Мадрид, Испания
зам.-председател на Асоциацията на българските училища в чужбина