Както вече писахме (вж. тук), вицепрезидентът Илияна Йотова е изпратила чрез свои сътрудници съобщения до български организации зад граница, във връзка със създаването на „платформа в интернет пространството, която да свързва българите по света и в България, за да можем по-бързо и лесно да общуваме чрез съвременните комуникационни технологии.“ По-долу може да се видят коментари по темата на членове на групата „Първи форум на Българската диаспора“ и други български емигранти.
Петър Атанасов (САЩ):
Г-жа Йотова може да има най-добри намерения. Верно е, че в миналото диаспората беше третирана като враждебна и е време това да се поправи. Но има латинска поговорка: „Противоречие в същноста“. Диаспората бе създадена от България, защото хората предпочитаха да не са в тази страна. Сега тези, които са ги прокудили, както преди се страхуват от мнението на диаспората и искат да си стоят винаги отгоре. Противоречието идва от това, че предложението за обединяването не е от диаспората, а от тези, които накараха хората да емигрират. Формално ще е позволено, но Диаспората няма да може да иска, а само ще е принудена да изпълнява чужд контрол. Обединяването може да има сила, ако идва от самата диаспора, а не да бъде налагано отвън. Ако диаспората сама се обедини, без чужд натиск, нека тогава да се работи заедно. Поне това може да се чете между редовете.
.
Виктор Хинов (Индиана, САЩ):
Уважаема Милена Димитрова (б.р.: Димитрова е главен експерт в Комисията за българско гражданство към Президентството),
Разбирам много добре значението на една интернет платформа за контакти на и със българската емиграция. Тя преди всичко означава поредният транш от опоскания ни бюджет, с който да се създаде работа на няколко близки до госпожа Илиана Йотова фирми. Това би спомогнало за развитие на българската икономика и би дало основание за доклади до Европейската комисия за това колко добре оползотворяваме фондовете им и как икономиката на България е най-бързо развиващата се икономика в света.
Като български емигрант аз вече си имам платформа. Казва се Скайп. Бабите и дядовците на децата ни отдавна вече скайпват с внуците си по интернет. Имам и друга платформа – Фейсбук. Има и трета – Вайбър.
Госпожо Димитрова, желание да имате за контакт – платформи бол.
За другото, смятам, че достатъчно спонсорираме българската икономика чрез паричните си преводи.
На фирмите около госпожа Йотова ще кажа: Господа, балъците свършиха, заедно с морковите. Щете – не щете, ще трябва да се научите сами да си намирате работа. Не е толкова трудно, повярвайте ми. По света уважават работливите и инициативните. Стига сте се държали за полата на госпожа Йотова или за панталоните на господин Борисов. Заповядайте при нас в големия свят, където можете хем да имате достойно заплащане, хем да си запазите човешкото достойнство!
.
Андрей Ненов (Колорадо, САЩ):
За усвояване на пари и безсмислени „проектчета“ са винаги първи…
Фани Хаджистоева:
И моето мнение е, че има достатъчно онлайн платформи. По-добре е да помислят как да подобрят обслужването в посолството и консулствата. То е цяло премеждие да си подновиш българските документи, а е възможно това да се прави по пощата, както го правят тук. Добре ще бъде ако телефонната връзка е възможна, а не да се правят опити едва ли не цял ден, и то доста често неуспешни.
.
Иван Карчев (Виена, Австрия):
Има десетки опити за създаване на подобни платформи. Досега те винаги са били безуспешни. Трудно могат да се съберат и канализират разнородните интереси, проблеми и информация за стотици различни общности зад граница. Наистина е жалко, че вместо да се търси съвместна работа с българските медии и организации зад граница, се правят поредните сложни проекти и опити да се контролира българския емигрант. Това показва преди всичко липса на компетентност и визия за една смислена политика към българите зад граница.
Надежда Йорданова (Варна, България):
Парите за платформата ще ги оползотворят едни фирми, близки до вицепрезидента. А за българите в чужбина едва ли ще е от полза. Стандартът на живот в България скоро няма да е като западноевропейския. НО, ако искат да направят нещо смислено: 1. Да направят платформа за онлайн гласуване на изборите и 2. Да има достъп до обществени поръчки и за фирми на българи, които живеят зад граница.
.
Борислав Митев (Небраска, САЩ):
С такъв начин на мислене – недоверие, черногледство – нищо хубаво няма да започнем да градим, камо ли да свършим. Щеше ли да има Възраждане, ако се разсъждаваше по същият начин? Щеше ли да има Второ Българско царство, ами Първо, въобще щеше ли да има Българска държавност? Нарочно избирам тези събития в нашата повестност, защото е далеч по-трудно да се преодолее чуждо политическо или духовно владичество, отколкото някакви неуредици в използването на държавните пари. Не давайте подобни страхове да Ви откажат от участие в това полезно начинание.
Владимир Янакиев (Вирджиния, САЩ):
Излизайки зад граница, поехме риска да се оправяме сами. Така че кой знае какво не би следвало да искаме. Това, което определено българското правителство би могло да направи, е да подобри връзката между нас и България – както от физическа гледна точка, така и от юридическа. Създаването на сайт, който да носи информация за българското законодателство при пресичане на граница, престой зад граница и пр., на популярен, не юридически език, би било чудесно – няма да има нужда да ползуваме информация „една жена каза“, а ще пием вода от извора. Улеснението за поддържане в изправност на българските документи за самоличност за хора зад граница също е нещо, което може да се подобри. Не искам да навлизам в детайли, не става дума да се отварят нови консулства, представителства и пр., но процесът може да бъде значително подобрен. Да се поддържа база данни за хората зад граница (които искат да бъдат част от тази база данни, разбира се :-D) ще извади Външно министерство от сферата на гадаенето и също ще позволи хората да получават информация за законодателни промени, да бъдат издирвани в кризисни ситуации и пр. Това са само начални идеи, ако някой има интерес можем да обсъдим по-дълбоко тази тематика – мисля всички ще имат полза.
.
Илко Димов:
Г-жа Илияна Йотовa ЯВНО няма какво да прави по цял ден и си измисля глупости (типично в нейн стил). КОГА ще се създаде поне ЕДИН административен орган, реагиращ на проблеми на българи в чужбина – НИКОГА, АКО Йотова е забъркана в него. Докато все още се правеше на евродупетат, бе информирана МНОГОКРАТНО за извършване на престъпления срещу българи в Италия – НЕ СИ МРЪДНА ПРЪСТА ЗА НИЩО. Сега ще свързва баба и внуче, за да може да се мъкне 1 година по ТВ предавания да обяснява КАК МИЛЕЕ ЗА РОД И РОДИНА.
.