НСИ започва подготовката за провеждане на преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 година
Преди около два месеца Националният статистически институт е провел информационна среща с централните медии, на която е обявил започналата подготовка на 18-ото преброяване на населението и жилищния фонд в Република България. За съжаление от НСИ не се обърнаха към българите в чужбина и техните медии. Ето какво те са обявили тогава на пресконференцията си.
Преброяването ще се състои през 2021 г., като годината е еднаква за всички държави – членки на ЕС, и е определена в Регламент (ЕС) 2017/712 на Комисията за определяне на референтната година и програмата за статистическите данни и за метаданните за преброяването на населението и жилищния фонд.
По време на срещата стана ясно, че преброяването е най-голямото изчерпателно статистическо изследване и осигурява качествена, детайлна и съпоставима на европейско ниво информация за броя и структурите на населението, както и за основни социално-икономически характеристики на лицата. То е и единственият изчерпателен източник на информация за броя и характеристиките на сградния и жилищния фонд, както и за броя, структурата и жилищните условия на домакинствата в страната.
Преброяването ще се проведе в изпълнение на ангажиментите на Република България по Регламент (ЕО) № 763/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно преброяването на населението и жилищния фонд.
В съответствие със Закона за статистиката изчерпателните преброявания на населението и жилищния фонд се уреждат с отделен закон, поради което подготовката на преброяването стартира с разработване на концепция на национален закон и предварителна цялостна оценка на въздействието.
Във връзка с това НСИ организира обществени консултации по концепцията на законопроект за преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 г. Консултациите ще бъдат проведени чрез Портала за обществени консултации и сайта на НСИ. За целта е изготвен Консултационен документ, който ще бъде публикуван на 9.07.2018 г. на www.strategy.bg и на сайта на НСИ на адрес: http://www.nsi.bg/bg/node/16367/ .
Чрез обществената консултация се канят всички заинтересовани страни да дадат становища и коментари по концепцията на законопроекта за преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 г.
Общественото обсъждане ще включва следните теми:
Референтна дата на преброяването (критичният момент);
Данни за лицата, жилищата и сградите, които ще се събират по време на преброяването. Задължителните по регламент данни няма да бъдат обсъждани;
Методи за събиране на информация;
Източници на информация;
Органи на преброяване и техните функции;
Поверителност на данните и опазване на тайната на личните данни;
Достъп и разпространение на изходните данни от преброяването;
Финансиране на преброяването;
Административно-наказателни разпоредби и други.
Към днешна дата (26.08.2018) вече е публикуван консултационният документ по преброяването, както и паправените предложения. Предстои да бъде изготвен доклад до 28 август. Планира се законопроектът да бъде готов до около 7 септември.
След това ще навлезе в процедурата на обществено обсъждане и се очаква да бъде приет от Народното събрание пред 2019 година. От НСИ не се ангажират с цената на преброяването, но е възможно да е по-скъпо, защото ще има допълнителни дейности по предварителното обхождане на преброителните райони. Предишното преброяване е струвало 27.5 млн. лв., напомниха от НСИ.
Статистиците допускат, че това може да е последното класическо преброяване, защото все повече хора използват интернет.
Нека припомним публикации на Еврочикаго за предишното преброяване:
Първата е за технологията на самото преброяване – вж. линк, а в другата публикация (от 2014 г.) има две наши предложения до министъра на външните работи на България – вж. линк. Ето ги цитирани по-долу:
1) По отношение на идеята ни за преброяване на българската общност в Чикаго (а и по света) министър Вигенин твърди, че: „Опитите чрез доброволно представяне на информация да се създаде регистър на българските граждани, пребиваваща в дадена държава, не се ползват с подкрепа от страна на нашите сънародници, които в редица случаи изразяват несъгласие да предоставят данни за себе си“. В нашата редакция не знаем да е имало официални опити за създаване на такъв регистър в САЩ. Съгласни сме, че може и да има нежелание в българските емигранти и го отдаваме на натрупано недоверие у тях към родните институции. Последните трябва да направят значителни усилия, за да им повярваме.
2) Валидността на българските паспорти е 5 години и това е 2 пъти по-малък срок, отколкото на американските и руските. Не е ли време да удължим сроковете им на валидност? – попитахме тогава министър Вигенин.
Не е ли време да повдигнем тези въпроси отново и НСИ да чуе и мнението на българите в чужбина?
.
Националният статистически институт организира обществени консултации по
концепцията на Законопроект за преброяване на населението и жилищния фонд
2021 година.
Ние от „Първи форум на българската диаспора“, имайки предвид изключително големия брой българи, пребиваващи в чужбина, изпратиха свои предлжения до НСИ, които бяха приети за разглеждане. За повече инфо:
https://www.facebook.com/groups/2050603651818463/permalink/2147762225435938/?__xts__%5B0%5D=68.ARAsX8Xyax1SVtmVX4a4iDO9ZYxy8DIEssX1zy03UH9atY_1VPWmpGsk9TZGasjiKq4iQ3NQKSWdPfyXuBOk9Hj1anNZsZg-kGvBE0B6dxjhNjN7n4C3033RF1DEqeeuJD_hs5ZZMdib-8wRcJQ6w6DFOo8ceA3LYB_3QlDRbJUtWFnk_Lu3Mg&__tn__=-R