От Българско обединение на шофьорите изпратихме до министъра на регионалното развитие писмо, което сме входирали на 27.07.2018 г., точно преди един месец. Целта на нашето писмо беше да обърнем внимание на министъра за лошото сцепление на асфалта при завоите, недостатъчните ограничителни съоръжения и разстителността, която пречи на добрата видимост по републиканската пътна мрежа. За жалост, само месец след нашия сигнал, стана поредният инцидент, причина за който са и споменатите от нас проблеми по пътищата.
Тази сутрин по медиите чухме много критика за пътя, на който стана инцидентът с падналия в дефилето автобус, но никой не предложи решение на пролема. Ние от БОШ, в писмото до министъра, сме предложили и решения на част от проблемите, които не изискват много голям финансов и времеви ресурс, за да бъдат изпълнени.
За жалост, участъкът, на който стана инцидентът, не е единственият по републиканската пътна мрежа, на който има предпоставка за инцидент. Надяваме се отговорните за състоянието на пътя институции да обърнат внимание на самия път и да предприемат незабавни мерки, за намаляване на предпоставките за инциденти!
Ето какво беше нашето предложение:
До
министъра на
регионалното развитие
и благоустройството
Предложение
за изграждане на съоръжения и маркировка, както и ремонт
с цел повишаване на безопасността на движение
Г-н министър,
С цел повишаване на безопасността на движение по националната пътна мрежа, която е собственост на общините в Република България и Агенция „Пътна инфраструктура“, чиито принципал е МРРБ, ние от Българско обединение на шофьорите (БОШ), отправяме следните предложения към Вас.
След като се запознахме със статистиката на МВР, забелязахме, че средно по около 75 души на година загиват след ПТП, при което е имало сблъсък между МПС и неподвижно препятствие, което се намира до пътя, като например дърво, билборд и др. Това прави около 12% от общата бройка загинали по нашите пътища. Според нас обезопасяването на подобни препятствия ще намали броя на загинали по пътищата на страната с около 10%.
За последните две години има два случая на преминаване през ограничителните съоръжения на територията на мост от тежкотоварни камиони с прикачени към тях цистерни, предназначени за превоз на горива. За наш късмет, и в двата случая самата цистерна не премина изцяло през преградните съоръжения и по този начин, не се предизвика взрив на превозваните горива. Щетите при евентуален подобен взрив биха били пагубни, за огромни територии и най-вероятно щяха да доведат до доста загубени човешки животи.
През месец юни 2018 г. излезе изследване, според което всяко четвърто ПТП се случва на завой. Според нас от БОШ това се случва поради недостатъчно добро сцепление на гумите с пътя в завой, което се дължи на лошото сцепление на асфалта.
Последното, на което искаме да Ви обърнем внимание, е фактът, че спрямо статистиката се наблюдава увеличение на броя на жертвите в дните на намалена видимост, причинена от мъгла. Ние от БОШ сме активни шофьори и от опит знаем, че едно от най-важните неща за безопасното управление на МПС в мъгла, е наличието на добре видима маркировка.
Г-н министър, ние от Българско обединеие на шофьорите искаме да Ви предложим да предприемете следните мерки с цел намаляване на пътния травматизъм по националната пътна мрежа.
– На местата, на които има статични препятствия до пътя, които не могат или не трябва да бъдат премахнати, да се изградят еластични ограничителни съоръжения, с цел намаляване на възможността за сблъсък на МПС с въпросните препятствия. С това действие, според нас, ще се намали броят на загиналите по нашите пътища с около 10%.
– Изграждане на двуредови ограничителни съоръжения, вместо досега изградените едноредови, на мостовете по националната пътна мрежа. Това предложение се отнася, както за новостроящите се мостове, така и за вече изградените. С изграждането на подобни съоръжения ще се избегнат в голяма част възможностите за предизвикване на голям взрив след ПТП, което може да причини огромни щети.
– Полагането на трайна маркировка по националната пътна мрежа на местата, на които положената преди време такава не се забелязва добре.
– Полагане на нова настилка на местата с концентрация на ПТП или, ако няма достатъчно средства за това, то поне да бъде фрезована настилката на завоите, които са с повишена концентрация на ПТП, с цел повишаване на сцеплението.
– Почистване от треви, храсти и дървета на пространството до пътя, които пречат за добра видимост преди завой. Според изследване това би намалило с 30% аварийността по пътищата.
Г-н министър, при евентуално приемане на нашите предложения и последващо тяхно изпълнение, според нас, жертвите по родните пътища ще намалеят с няколко десетки процента.
С уважение:
Христо Радков,
Председател на УС на
Българско обединение на шофьорите