ДА СИ УЧИТЕЛ Е ГОЛЯМА ОТГОВОРНОСТ*
През 1934 г. е публикувана пиесата „Скалата“ (The Rock) на Томас Елиът, в която той пита: „Къде е знанието, което изгубихме в информацията?“
Сега аз ще пиша за училището и университета, базирани на знанието и морала. Защото все още нямаме отговор и на въпроса: Къде е моралът, който изгубваме в комерсиализацията и конкуренцията?
На 17 септември 2018 г. Любознанието пак отвори вратите на училищата и университетите, и изпълни класни стаи и аудитории. Пожелавам на учениците и студентите да бъдат по-здрави, по-умни, по-добри – това да е девизът на нашите училища и университети.
В корените на гръцките думи paidagogos и paideia („водя детето” на училище) и на английската education (образование) има „водачество“ – от латински educere – „да изведеш това, което го има“, да разкриеш способностите на ученика, където ducere означава „да водя“. Следователно, учителите са „слуги“ на учениците и студентите – и водачи на нацията. (За разлика от политиците – нито „слуги“ на народа, нито водачи на нацията. Защото никой от тях не спазва non ducor, duco – не ме водят, аз водя.)
ДЕКАЛОГ НА СТУДЕНТА
1. В началото бе „Kойто суче, той ще сполучи” – перифраза на „Koйто УЧИ, той ще сполУЧИ”.
2. „Напред! Науката е слънце,/ което във душите грей!” – не само на 24 май, а непрекъснато, през целия живот (LLP – Lifelong Learning Program, също, Laboratory, Library, Pub; CME – Continuing Medical Education).
3. Следвай дидактичната каскада: от информация към знание, към начин на мислене. Чувствай знанията като майчиния си език.
4. Да учиш, без да мислиш, е безполезно. Да мислиш, без да учиш, е опасно (Конфуций).
5. Въображението е по-важно от знанието, защото знанието е ограничено (Алберт Айнщайн) – вж. рисунката.
6. Изпълнявай съвета на родителите си: ЗА КАКВО СЪМ ДОШЪЛ ТУК? – първо да уча, след това да се веселя – обратната хронология е безсмислена!
7. Здравословен живот и добро образование осигуряват добро качество на живот.
8. Когнитивният потенциал на човека е симбиоза на мисли и чувства – също, thinking outside the box.
9. Развивай моралните си рефлекси – взаимно се уважавайте и обичайте, създавайте brain-and-heart friendship (BHF).
10. Имай куража да преминеш поне веднъж на червено по пътя на науката, за да направиш своя зелена пътека в него. Да постигнеш своя Еврика ефект.
Тогава може да кажеш: Vox Studentium vox Dei!
Д-р Георги Чалдъков
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Перифраза на „Да бъдеш цвете е дълбока отговорност“ (To be a flower is profound responsibility) на Емили Дикинсън.
.