Днес в македонската столица Скопие се откри XIV Световна среща на българските медии, която ще се проведе с участието на журналисти от над 50 български медии, представители на македонски медии, български и македонски културни дейци, представители на държавни институции, на Съвета за електронни медии и др. За тази среща в Скопие пристигнаха български журналисти от над 25 страни и няколко континента.
Минути преди откриването на срещата
Срещата, която се провежда под надслов „Медии и памет“, се откри в Македонската академия на науките и изкуствата. Генералният директор на БТА Максим Минчев направи в словото си кратка ретроспекция на историята на този важен за българските медии зад граница форум, който започва в София през 2005 г., продължава в Чикаго през 2006 г., по-нататък в Рим, Мадрид, Виена, Атина, Букурещ, Амстердам, Пловдив и Велико Търново, Босилеград и Цариброд, Прага, Кишинев и др., за да се случи за 14-ти път в Скопие. Г-н Минчев се спря и на горещата политическа есен в региона, като пожела след нея да дойде топла и спокойна пролет.
Видеозапис от речта на генералния директор на БТА Максим Минчев на откриването на срещата.
Приветствие от името на вицепрезидента Илияна Йотова прочете нейната сътрудничка М. Димитрова. В приветствието си г-жа Йотова подчертава, че тези поредни годишни срещи, организирани от Българската телеграфна агенция, са превърнали българските медии зад граница в общност. Тя също казва, че България и Македония трябва да работят за общия просперитет на региона, като се зачита историческата памет. Вицепрезидентът подчертава в приветствието си и важната роля на българските медии, включително по отношение на връзките и обединението на българската диаспора по света.
Официалното откриване, на което говориха и други оратори, завърши с вълнуващо изпълнение на Влатко Стефановски и Теодосий Спасов.
Предвидените панели на XIV медийна среща, която ще продължи до 27 октомври, са свързани със следните теми: „Какво се случи на медийния фронт между Тринадесетата и Четиринадесетата световна среща на българските медии?“; „Различните лица на патриотизма“; „Бизнес и национален дълг“; „Журналистиката срещу пропагандата“; „Медиите като посредник между обществото и политиците“; „Медиите в зад граница – стари проблеми, нови решения“; „Медии, образование, памет“.
По време на медийния форум в Културен информационен център – Скопие ще бъде открита фотоизложбата „България представя: Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол“ и ще бъде връчена традиционната награда „За принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина“, която се присъжда от фонд „13 века България“.
.
Екип на EuroChicago.com
more info:
http://bnr.bg/en/post/101035322?forceFullVersion=1