Както вече информирахме (вж. тук), Българският културно-просветен клуб в Прага и Асоциацията на българските сдружения в Чешката република организираха за пореден път Фестивал на хоровете на националните малцинства. Събитието се осъществи с финансовата подкрепа на местните власти и Дома на националните малцинства в Прага.
Фестивалът се проведе в неделния ден на 21 октомври, в Дома на децата и младежите в Прага, където се събраха чешки, български, словашки, полски, руски, еврейски, украински, виетнамски и смесени хорове, както и ентусиазирана публика, аплодираща изпълнителите.
Един след друг на фестивалната сцена се качиха чешкият детски певчески хор „Coro Piccolo“, с ръководител Яна Галикова; хор „Лира“ към Българското училище в Прага, с ръководител Росен Михайлов; виетнамската формация „Son Ca“; словашкият хор „Spevokol“, с ръководител Лидия Годушова; еврейският „Mišpacha“, с ръководител Хелена-Естер Дивечка; полският „A to my“, с ръководител Еугениус Моргун; руският и смесен хор „A prima vista“, с ръководител Наталия Мразова; украинското певченско дуо „MarOlja“.
Последното изпълнение на фестивала бе на хор „Български гласове“ с ръководител Радосвета Костова, чиято репетиционна е в Българския дом на ул. „Америцка“ в Прага.
Всички тези хорове, с изключение може би само на детския певчески хор „Coro Piccolo“, са любителски, самодейни състави, сформирани към различни етнически общности в чешката столица, както и смесени състави, също самодейни.
Но качеството на техните музикални изпълнения беше на високо ниво. И те представиха пред събралата се публика един красив, пъстър, вълнуващ музикален букет, както и някои – и танцови изпълнения.
След края на фестивалната програмавсички участвали хорове бяха наградени от организаторите – Наталия Калайджиева от Българския културно-просветен клуб в Прага и Кирил Беровски от Асоциацията на българските сдружения в Чехия – с почетни грамоти и плакети.
Така за трета година една красива и полезна инициатива на споменатите български организации, която е свързана и обединява и други етнически общности в Прага, бе осъществена с помощта на местните власти. За радост на всички участници и зрители, и за затвърждаване на авторите на тези организации и на българската общност в Прага.
Специална роля в неговото организиране има Наталия Калайджиева, която, освен член на Управителния съвет на Българския културно-просветен клуб в Прага, е и официален представител на българското малцинство към Комисия по малцинствата в Пражката община.
Част от изпълнението на „Назад, назад, моме Калино“ на вокална група „Лира“
Надяваме се, впрочем, че най-накрая и българската държава, и в частност Външно министерство, ще разберат, че не е възможно такива български организации в Прага и в Чехия, имащи такъв добър диалог с местните власти и с други етнически общности в Прага, и развиващи всякакви форми на културна дейност, касаеща не само българското малцинство в Чехия, не трябва да бъдат така упорито пренебрегвани, че даже и съдени от матичната си държава. Че и тя трябва да влезе в диалог с тях и да ги чуе, вместо да ги игнорира и да ги гледа отдалече, като нещо едва ли не „чуждо“. Защото те не са нещо чуждо и тяхната културна дейност не е нещо чуждо.
Част от изпълнение на хор „Гласове от България“
Те са едни българи в Прага и в Чехия, сред които има и такива, родени в тази страна, чиято дейност и усилия заслужават уважение и подкрепа не само от чешката, но и от българската държава, от Външно министерство, от българските дипломати в Прага, които да са те. А не, както се случи в последните години – да се впряга всякакъв „дипломатически“ и политически ресурс да се съди българската държава с тях.
Надяваме се и, че хор „Гласове от България“, който закри тазгодишния фестивал на хоровете на националните малцинства в Прага и който също се нуждае от Българския дом на „Америцка“, няма да остане без репетиционна.
Още кратки видеооткъси от фестивалната програма: