Четирима студенти от Imperial College – Лондон провеждат ветроходна експедиция в Средиземно море, с цел изследване на замърсяването с частици микропластмаса.
Експедицията е организиране от самите участници, четирима току-що завършили студенти от Imperial College: Искрен Пеев, Зоуи Уилиамсън, Адам Браун, Филип Рътър. С подкрепа и финансиране от Борда на изследователите на Imperial College и Асоциацията на възпитаниците инженери на Imperial College, тя ще продължи шест седмици до средата на октомври, с начало и край в Кавала, Гърция, като най-далечната точка е остров Санторини.
Експедицията има две цели:
Първата цел е да се проведат научни изследвания за концентрацията на частици микропластмаса в Средиземно море.
Пластмасовите отпадъци, които попадат в моретата и океаните, не се разлагат, но се разпадат на микроскопични частици и с времето те биват поглъщани от морски организми или попадат в питейната ни вода.
В съответствие с протоколите, въведени от 5 Gyres (https://www.5gyres.org/), NGO, което се занимава с този вид проучвания, и след консултация с експерти по темата от Imperial College и други институти, групата използва специално оборудване, наречено Manta Trawl, което представлява фина мрежа, която се дърпа през водата и хваща частици, по-големи от 180 микрона.
След това частиците се събират, като най-големите се идентифицират и записват по големина и вид пластмаса, а “мокрите“ проби се събират за допълнителен анализ в лабораторията.
Втората цел на мисията е да се даде публичност на проблема и да информираме за това, че използването на пластмаса, особено на такава за еднократна употреба, е изключително вредно за околната среда.
Пластмасата не е органичен отпадък – тя отнема хиляди години да се разложи, като през това време се разпада на микроскопични частици, които попадат във водните екосистеми, храносмилателната система на морските организми и питейната вода.
Ние вярваме, че пластмасата, която употребяваме, се рециклира. но въпреки че материалите са рециклируеми, от икономическа гледна точка често е по-евтино и по-лесно да се направи, например, нова пластмасова бутилка за вода, отколкото да се събира и рециклира материалът за нея.
Трябва да спрем да използваме еднократна пластмаса в нашето ежедневие.
Във връзка със Световния ден на морето, 27-ми септември 2018 г., ние призовахме всички, които се чувстват отговорни за състоянието на моретата и океаните, и за бъдещето на планетата, да се опитат да прекарат 24 часа, без да използват еднократна пластмаса.
Това е една много добра възможност хората да се информират и образоват за проблемите, които стоят срещу морските екосистеми.
За повече информация по темата, както и за доклада след края на мисията, можете да следите сайта на експедицията: http://oceanobjective.co.uk/
Искрен Пеев,
капитан на яхтата „Аегли” и ръководител на експедицията
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Iskren Peev – AngelList:
Imperial College London Mathematics Graduate
https://angel.co/iskren-peev
E-mail: [email protected]
About Us:
OCEAN OBJECTIVE
http://oceanobjective.co.uk/about/