Направих си труда да видя кои държавни служители, обвинени в корупция и други престъпления, са били пуснати под гаранция в последно време. Списъкът е дълъг и непълен. Но се чудя защо той не е пльоснат от медиите пред така наречените съдии на така наречения „специализиран” съд, да се изкажат по въпроса – а именно с какво тези случаи са по-различни от този на бившите кмет и зам.-кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и Биляна Петрова?
1. Септември 2018 г.
Специализираният съд пусна под домашен арест шефа на Регионалната дирекция по горите в София Милко Христов, както и директора на Държавно горско стопанство – Своге. Те са обвинени в участие в организирана престъпна група за незаконна сеч и търговия с дървесина. Заради влошено здравословно състояние, специализираният съд реши да наложи мярка за неотклонение „домашен арест“ за двамата души, сочени за основата на организирана престъпна група.
2017 г.
2. Рецидивистът Ценко Чоков (по съвместимост и кмет на с. Галиче), с множество тежки обвинения, бе пуснат под гаранция, въз основа на мистериозно появили се заболявания в ареста. Съдът прие аргументите на Чоков, че страда от влошено здравословно състояние, и отбеляза, че максималният срок на задържането му изтича след 10 дни. (Ценко Чоков бе арестуван през май 2016-та и пуснат под гаранция в началото на януари 2017-та. За арестуваните през април 2018-та Иванчева и Петрова изглежда няма такива срокове… защото вече почти осем месеца те са в ареста.)
3. Софийският градски съд освободи съдията по вписванията Йордан Раденков, обвинен в подкуп, и му наложи по-лека мярка за неотклонение парична – гаранция от 8000 лв. Софийският апелативен съд потвърди по-късно решението на СГС.
2016 г.
4. Шефът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) Янчо Янев бe пуснат срещу гаранция, след обвинение за злоупотреби и източване на еврофондове. (Б.р.: Заедно с него бяха освободени и инспекторът от ИАРА Златин Георгиев и съучастникът им Петър Генов. Според разследващите, Георгиев източил 60 хил. лв. евросубсидии с подписа на тъща си и с неверни документи.)
2015 г.
5. Антон Генов, шеф на Областната дирекция по безопасност на храните в София, обвинен по два текста от НК – престъпление по служба и принуда, бе пуснат под парична гаранция от 5 000 лв., скоро след арестуването си и месеци преди съдът да се произнесе. Генов бе обвинен за това, че в качеството си на лице, заемащо отговорно служебно положение, е извършил престъпление по служба, в условията на продължавано престъпление. По-късно съдът го намери за невинен.
6. Софийски градски съд освободи от ареста и наложи мярка за неотклонение „парична гаранция“ и на 14-те митнически служители от ГКПП „Капитан Андреево“, обвинени в участие в престъпна група с цел вземане на подкупи. Това бяха Георги Раковски, Стоян Кръстев, Николай Колев, Атанас Атанасов, Атанас Стойчев, Цветомир Петров, Атанас Чолаков, Георги Грамелов, Димитър Костов, Стефан Крумов, Коста Костадинов, Антон Стефанов, Петко Айръков и Димитър Лилянов. Всички митничари, с изключение на Стойчев, се оказаха с тежки заболявания…
7. Пуснаха под парична гаранция четирима служители на ИА „Автомобилна администрация“ – Даниел Х., Вихър В., Константин В. и Димитър М., обвинени във взимане на подкупи. При задържането на четиримата служители у тях бяха намерени не само значителни суми, но и благородни метали и документи.
И т.н., и т.н. …
Татяна Кристи