„Книговище“ е дигитална платформа, целяща да направи четенето привлекателно, желано и споделено удоволствие за българските деца в страната и по света
Зад проекта „Книговище“ стоят три симпатични дами – Деси Гаврилова, Искра Джанабетска и Яна Генова, които са убедени, че четенето е удоволствие и може да бъде заразно. Вдъхновени от популярния в немскоезичния свят сайт „Антолин”, те решават да направят нещо подобно, но още по-добро, както уточнява Деси, и за българските деца.
Какво е Книговище?
„Книговище.бг е вид игра на въпроси и отговори по прочетени детски книги – той е интернет платформа, която предлага въпросници към детски и юношески книги, с които децата проверяват степента, в която са разбрали и осмислили прочетения текст. В сайта децата избират заглавието на прочетената книга, отговарят на въпросите и печелят точки, качват нива, получават Книговищни звания и грамоти, както и генерират списък на прочетените от тях през годината книги. Достъпът до сайта се предоставя на учениците от учителя, като всеки ученик получава собствено потребителско име и парола. Важен ефект, който ползването на продукта в учебния процес поражда, е елементът на сравнение между децата, на „заразата“, така да се каже – покрай ползването на сайта децата естествено започват да говорят с приятелчетата си за книги и да четат повече” – обяснява Деси Гаврилова.
„Книговище“ ще може да се ползва както от цели класове или училища, така и индивидуално или семейно. Платформата е насочена към ученици от 1 до 10 клас, с приоритет 1 – 7 клас. Достъпът ще бъде с абонамент, за да се осигури устойчивост на проекта, като за един ученик това ще бъде средно под 1 лев за година.
Сайтът ще може да се ползва и от българчетата в чужбина, като така те ще имат по-голям стимул да прелистват книжки на роден език. Той ще бъде незаменим помощник на родители и учители, които искат да поддържат жив интереса към българския език.
От идеята до първите стъпки
Идеята за „Книговище“ идва от Деси Гаврилова, която живее във Виена. Тя наблюдава как 9-годишният й син не само чете книги, но и с въодушевление говори за тях. Причината е, че целият клас използва немския сайт „Антолин“, в който децата трупат точки за правилно отговорени въпроси по съдържанието на прочетена книга. Деси, която има сериозен опит с управлението на културни проекти, решава, че и българските деца трябва да имат такава платформа. До нея застават Искра Джанабетска и Яна Генова, и трите започват да градят платформата от нула. Валят идеи и предложения, присъединяват се доброволци от Time Heroes, които създават въпросници, и постепенно се създава цяла общност от хора, вдъхновени от идеята да направят четенето на книги занимателно и модерно за децата. На 21 януари ще бъде пусната безплатна демо версия на www.knigovishte.bg и всеки ще може да изпробва функциите на платформата. Вече е определена дата и за официалния старт – 24 май 2019 г.
Промяната е в четящите деца
Умението да се чете с разбиране и да се анализира информацията не е даденост, а се изгражда в децата. Електронните игри могат да бъдат част от образователния процес и да помагат на учениците да развиват своята функционална грамотност. Четенето възпитава ключови умения, необходими за 21 век – критическо мислене, творчески способности, умение за съвместна работа и за общуване. Книгите помагат на малчуганите да се изградят като интересни и любопитни личности, които да откриват красотата в живота.
С това свое разбиране проектът „Книговище“ стигна до финала на „Промяната“ – конкурс за социално отговорни инициативи на Нова ТВ.
„Книговище“ достигна до финала заедно с още четири проекта, отсявани в продължение на половин година измежду 120 предложения. Първите трима победители в онлайн гласуването ще получат и финансова подкрепа. Ако вече сте харесали идеята и вярвате, че промяната е в четящите деца, гласувайте за „Книговище“.
Линк за гласуване – ТУК
Линк към Фейсбук страницата – ТУК
.
Елица Ценова,
Виена
–––––––––––––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Интервю с една от създателките на „Книговище“, Деси Гаврилова, за Bulgaren.org – ТУК
.