Министерството на образованието и науката /МОН/, Дирекция „Висше образование“, дава разширени възможности за продължаване на образованието във висшите учебни заведения в България на млади българи, живеещи в чужбина. Важно е да се знае, че известното Постановление № 103 на Министерски съвет от 1993 г. не касае само български младежи от историческите общности, а и тези от емигрантските общности, но като цяло досега от него са се възползвали най-вече наши младежи от историческите общности в страните, където има такива, и там са били правени информационни кампании на МОН, не и сред емигрантските общности.
В тази посока усилия влага и Асоциацията на българските училища в чужбина /АБУЧ/, представители на която са водили разговори с представители на МОН, за по-добро информиране за тези възможности и сред емигрантските общности. Представители на АБУЧ водят разговори и с представители на държавните ВУЗ в България, чрез Съвета на ректорите, защото ВУЗ-овете са автономни институции и тяхното разбиране и подкрепа също са важни.
Важно е и съдействието на българските дипломатически и консулски представителства по света, по отношение на тези възможности, защото е добре бройките за всяка страна по Постановление № 103 да бъдат заявени чрез нашите дипломатически и консулски представителства. Тези бройки, впрочем, трябва да бъдат заявени до м. март, разбра представител на нашето издание от Адриана Любенова, член на Управителния съвет на АБУЧ, която е преподавател в Пловдивския университет „Пайсий Хилендарски“.
––––––––––––––––––––––––––––––
Министерството на образованието и науката е предвидило в своите разчети 2000 места за обучение на българи, живеещи зад граница, в български държавни висши учебни заведения. Тези 2000 места са за бакалаври и магистри. Освен тях, МОН осигурява и до 40 места за обучение на докторанти, както и до 240 месеца за следдипломна квалификация.
Предвидени са облекчени условия за кандидатстване и прием, включително заявяване и избор на висши училища, професионални направления и специалности; стипендия в размер на 200 лв. за студентите и 500 лв. за докторантите и специализантите; ползване на студентски общежития и столове, и др.
Повече информация за предоставените възможности на български младежи, живеещи извън пределите на страната, да се обучават в български висши учебни заведения, може да се прочете във факсимиле от писмо на Дирекция „Висше образование“ на МОН, което публикуваме по-долу.