…След това дойде едно нищо,
което яде пясък.
След него дойдох аз и започнах да ям ехото.
Ехо на какво?
Ехо на „не знам какво”.
Никита Стънеску
Симптом, ехо, знак (sema), семантика на какво е това? – пожар в “Нашата Богородица” в Париж (Notre-Dame de Paris) на Велики понеделник, началото на католическата Страстна седмица – Седмица на страданията на Иисус Христос. Катедралата, озвучена от камбаната на Квазимодо и от любовта на Есмералда, превърнала се в легенда от романа на Виктор Юго „Парижката Света Богородица“.*
„Напомняне: френски католически църкви бяха ОСКВЕРНЕНИ седмици преди пожара на Катедралата Notre Dame“ (Reminder: French Catholic Churches Were Being DESECRATED Weeks Prior To Notre Dame Cathedral Fire) – това е заглавието на статия, публикувана на 16 април 2019 г. във вестник Clover Chronicle, чийто девиз е: „Във времето на глобални лъжи, казвайки истината, правиш революционен акт“.
Има нещо много тревожно наистина в серията от пожари, вандализъм и оскверняване на десет католически църкви във Франция само през февруари 2019 г., някои от тях: 4 февруари 2019 г.: St. Nicholas Catholic Church – Houilles, Yvelines – статуята на Дева Мария е разбита в земята, олтарният кръст и трон са потрошени; 5 февруари 2019 г.: Saint-Alain Cathedral – Lavaur – кръстове и статуи, разбити на парчета; 6 февруари 2019 г.: Notre-Dame des Enfants – Nimes – погром над инвентара, изобразяване с екскременти кръст на стената; 9 февруари 2019 г.: Church of Notre-Dame de Dijon – пълен погром във вътрешността на храма. На 17 март 2019 г. е опожарена втората най-голяма парижка църква Saint-Sulpice. И не само погроми.**
Каквито и да са причините, пожарът отново ни напомня, че трябва да мислим и действаме системно и симетрично. А не само съболезнователно, декларативно и евроатлантически. Сега като виждаме ужаса от пожара, би трябвало да търсим причините му в дълбоките корени на все по-комерсиалната и милитаризирана цивилизация, в която „човек е изгубил душата си“ (както писа проф. Теодор Розак в книгата си When the Wasteland Ends, 1972).
Едни от предшествениците на пожара в Notre-Dame de Paris може да са и „демократичните“, варварски бомбардировки на Белград, Нови Сад, Ниш и други градове на Югославия преди 20 години – от 24 март до 10 юни 1999 г. – пак в навечерието на Възкресение Христово. И цинизмът, изписан върху бомбите на американските самолети: „Нашият подарък за вашия Великден!” Нещо като „Майната му на православието!“ – цинизъм, изречен от един български атлантически ястреб.
И всичко това остава ненаказано – липсата на възмездие за агресия ражда нови агресии, трансгресии и пангресии.
И какво – ???? – се промени към добро, към мир на Балканите от това, че в предизборната си кампания Доналд Тръмп каза: „Бомбардирането на сърбите беше голяма грешка. Сърбите са много добри хора. За съжаление администрацията на Клинтън им нанесе доста злини, както и на целите Балкани, от които направиха хаос“.
И какво – ???? – ще се промени към добро, към мир в света, на Балканите и в Черно море от това, че президентът Тръмп написа в Twitter: „So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Must act quickly!“ А президентът Макрон: “Тъжен съм тази вечер като виждам тази част от нас да гори“.
„Президент Еманюел Макрон, който всъщност е марионетка, кукла на германския канцлер Ангела Меркел“ („President Emmanuel Macron, who is essentially German Chancellor Angela Merkel’s puppet“) – „Вярвате ли му?“, запита „Детелината“ (Clover Chronicle).
Ехо на какво е всичко това?
Ехо на „не знам какво”.
Все пак, липсата на възмездие за агресия ражда нови агресии.
ХВАЛА на френският милиардер Франсоа-Анри Пино – собственик на модните къщи „Гучи“ и „Ив Сен Лоран“, който пръв даде 100 милиона евро за възстановяването на Notre-Dame de Paris! И на другите богати и бедни хора, които го последваха! И, разбира се, на Жан-Марк Фурние – свещеник на парижката пожарна бригада, който се хвърли в горящата Катедрала и спаси Трънения венец на Христос!
.
Д-р Георги Чалдъков
–––––––––––––––––––––––––––––-
* Броят на посетителите в Катедралата е 15 милиона годишно. Нарича се „културен туризъм“, въпреки че Иисус Христос отдавна изгони търговците от Храма. Цените за вход с професионален гид са 9 евро, с посещение на кулите – 29 евро. Въпреки или поради провеждащият се ремонт, пожарът може да е станал и заради това, че френските власти, увлечени в мегало-евроцентризма и борба с жълтите жилетки, не са инвестирали навреме за поддържане на архитектурната стабилност на Катедралата.
** На 21 май 2013 г. Доминик Венер, френски писател и историк, се самоубива публично в близост до олтара на “Парижката Света Богородица”.
.