Съдбата на българите в Испания –
тема на „България от край до край“ по БНТ1, 14 юли 2019 г.
В предаването:
Кратко историческо въведение за Испания, в която, според казаното в предаването, живеят около 180 хиляди наши сънародници, от които 22 хиляди са деца на ученическа възраст.
Децата, родителите, преподавателите в Първо българско училище „Св. Иван Рилски“ в Мадрид, основано през 2003 г.; кадри от празнуването на 3-ти март в БУ „Св. Иван Рилски“.
Разговор с г-жа Петя Цанева, основател на училището и на Асоциация „Балкан“, която казва, че в Испания има 50 български училища, с около 3000 български деца в тях. Тя споменава още, че в един френски вестник през 1912 г. е писал за „българското чудо“. Според изнесено в него, тогава в България е имало повече училища, отколкото във Франция, Англия и по-големите европейски страни, взети заедно. А сега в България непрекъснато се закриват училища…
Българчета, някои от които родени в Испания, рецитират „Аз съм Българче“.
Български фолклорни състави, танци, песни, носталгия…
„Испания е страната, която ни е осиновила“ – казва един от нашите сънародници в тази страна.
Друга сънародничка казва, че в Испания се е научила как да протестира и да се бори за гражданските си права. „Някак си безпаричието и системата в България ни беше направила едни такива примирени, „мъртви души – казва тя. – Идваш тук с образованието и започваш да сменяш памперси и да стискаш парцали.“
А една от учителките в БУ „Иван Рилски“ казва, че никога не е искала да е емигрант. Но тя казва още, че за разлика от българското, испанското здравеопазване е на ниво. И, че в Испания никой не е останал гладен. Че пенсионерите имат достоен живот. „Макар да казват, че е криза, аз не виждам да е така за испанските пенсионери“ – казва тя.
„Образователната система се разпада в България“ – казва една от майките, чийто деца учат в БУ „Св. Иван Рилски“. – Аз съм от турски произход, но съм против това да се използва термин като „турско присъствие“ в учебниците. Говоря турски, превеждам от турски на испански, но България е моята родина. Аз се чувствам български гражданин.“
В предаването става дума и за Гражданската война в Испания и за хотела в Мадрид, където е живял авторът на романа „Осъдени души“ Димитър Димов. В този хотел се случва едно от основните действия в романа.
Видеозапис на предаването може да се види в сайта на БНТ.
.