На 11 юли 2019 г. гражданските организации Културно-информационен център „Босилеград“, Сдружение „ГЛАС“ и Демократичен съюз на българите почетоха паметта и положиха цветя пред паметника на поручик Генчо Неделчев, родом от град Русе, командир на 16 рота от 2-ри Искърски полк на 5-та Дунавска дивизия, загинал на 11 юли 1913 г., в сраженията при Панчин гроб, и погребан в двора на черквата в с. Божица.
Специално за помена в Божица дойде генералният консул на Р. България Едвин Сугарев от Генералното консулство в Ниш, а от България дойде делегация на общинската организация на ВМРО – Кюстендил, начело с нейния лидер и общински съветник в Общинския съвет в Кюстендил, г-н Георги Петров. От София дойде д-р Валентин Янев, съпредседател на Граждански комитет „Западни покрайнини“. Пред паметника на Генчо Неделчев се поклони и г-жа Невена Костадинова, председател на Общинската организация на Сръбската прогресивна партия в Босилеград, както и жители на село Божица.
Кратки слова произнесоха Едвин Сугарев и Иван Николов, председател на КИЦ „Босилеград“.
Българският евродепутат, зам.-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент и председател на българската делегация в ЕНП, г-н Андрей Ковачев, изпрати писмо*.
„Почитането на паметта на поручик Генчо Неделчев е почит към всички български и сръбски жертви, паднали по време на бойните действия в Босилеградско през лятото на 1913 г.“ – каза Иван Николов и изрази съжаление, че официалните представители на двете държави не дойдоха да им отдадат почит.
Николов също припомни, че 11 юли е официален ден за почитане на паметта на жертвите в Сребреница, а общото е, че всички са жертви на една и съща примитивна националистическа идеология.
На поклонението не дойдоха представители на Националния съвет на българите в Сърбия.
ГЛАС ПРЕС
––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Бел. ред.: Целият текст на писмото на Андрей Ковачев до Иван Николов гласи:
„Уважаеми господин Николов,
Днес за поредна година почитаме паметта на загиналия при сраженията край местността Панчин гроб български герой – поручик Генчо Неделчев. Роденият в Русе командир на 16-та рота от 2-ри Искърски полк на 5-та Дунавска дивизия полага костите си тук в защита на Отечеството заедно с още над 400 български войници и офицери от всички краища на нашата Родина. В жестоките боеве между части от сръбската и българската армия загиват и над 500 сръбски войници и офицери, като надгробният паметник на поручик Генчо Неделчев е един от малкото оцелели до наши дни войнишки паметници от този период.
Почитането на паметта и поддържането на войнишките гробове на всички паднали през войните герои трябва да бъде пример за днешните поколения и представлява основа за преосмислянето на миналото и помирението между българския и сръбския народ.
Бог да прости загиналите!
С уважение: Андрей Ковачев“