„Фоторепортерът на „Клуб Z“ Веселин Боришев беше задържан преди вчерашния протест (б.р.: на 13 септември) срещу единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев. И изкара една нощ в ареста на Първо районно управление в София. Около 17 часа в петък Боришев се намирал в градинката на хотел „Рила“, където очаквал началото на протеста, когато видял струпване на полицейски части. Той тръгнал да ги снима, което придизвикало груба реакция от представителите на органите на реда. И, въпреки че Боришев им представил журналистическата си карта, той е бил задържан по указа за дребното хулиганство (Указ № 904 от 28.12.1963 г. за борба с дребното хулиганство) и отведен в Първо районно управление на МВР в София… „Клуб Z“ отправя специално питане към вътрешния министър: кой е издал заповед да се арестуват журналисти по време на изпълнение на служебните им задължения? И колко пъти досега журналисти са арестувани за това, че снимат полицаи? Или протестът срещу Гешев е особен случай и актът на полицията има за цел сплашване?“ – из информация на „Клуб Z“.
Стела Николова:
„Уволняват журналисти, демонтират микрофони, арестуват фоторепортери, пускат платени орки в протеста, за да го дискредитират… Колко сме близо до разпускане на адвокатурата, да не пречи на прокурорската държава?“
Емилия Недева:
„Преди три-четири години, Европейският съвет на адвокатурите и правни общества награди с награда за защита на човешки права адвокатите от Истанбулската колегия, които защитаваха арестуваните от Ердоган офицери от Генералния щаб. Истанбулската адвокатура дори не е член на тази организация, а само наблюдател. Бяха дошли със зелените си тоги в Брюксел – и мъже, и жени плачеха със сълзи като я приеха. После разбрахме как и те са били арестувани по време на процеса в залите, как са били заплашавани семействата им и т.н. След 9 септември адвокатите, подписали се в защита на Кръстю Пастухов, са били заличени като адвокати и им е било забранено да работят като такива. Първият декрет на съветската власт след Великата октомврийска революция е бил за разпускане на адвокатурата. Било е и пак ще бъде, докато това са образците, които днешните магистрати следват. Не силата на правото, а правото на силата е с тях.“
Адв. Николай Хаджигенов, из „Прокурорска монархия“
„И да, главният прокурор стои над всички и от него зависи всичко, но той не е единствената божествена риба, ако и под ръководството на последния главен, въпросната институция да стана известна именно като цацаратура. На практика, всеки един прокурор от районна, през окръжна и апелативна до върховна прокуратура, е дребен владетел на определена територия, в която именно той решава КОЙ ще живее и КОЙ ще умре. Понякога и съвсем буквално. И знаете ли защо? Защото е напълно и съвсем буквално безконтролен!!! Няма политически, съдебен или какъвто и да е реален и ефективен контрол върху действията на прокуратурата…
Каквато и идея да има изобщо за съдебна реформа, тя трябва да започне именно с реформиране из основи на прокуратурата, като основните акценти трябва да бъдат върху носенето на пряка, лична и институционална отговорност за действията и бездействията на всеки един прокурор, тръгвайки от горе на долу! Всичко това ни води натам, че прокуратурата вече е не просто обвинител, а и съд, власт, управление – ерго, прокуратурата си има държава!“
.