Столична община – Дирекция „Култура“ и Културно-информационен център на българското национално малцинство „Босилеград“ канят на празнична програма по повод Деня на народните будители 1-ви ноември. Тържеството ще се състои в събота, 2-ри ноември, от 18.00 часа местно време, в салона на КИЦ „Босилеград“.
По време на тържеството ще бъдат представени книгите на Димитър Димитров „Прочете ли и гърба“ и „Светът на българския воин“, със специалното участие на вокално трио „Евридика“.
Входът е свободен.
–––––––––––––––––––––––––-
„ПРОЧЕТЕ ЛИ И ГЪРБА?“
Книгата „ПРОЧЕТЕ ЛИ И ГЪРБА?“ се базира на пощенски картички, издадени и изпращани от 80-те години на XIX век до 60-те на XX век. За разлика от други подобни публикации, в нея се проследява и написаното на гърба, откъдето идва и заглавието. Книгата съдържа 12 тематични раздела, между които: Самореклама, в който, между другото, са включени сгради в София и околностите, въжеходци в София, пътешественици, тръгнали да обикалят света от София. Курортни, в който е и софийския – Горна Баня, където „има много граждани“. Също и в другите раздели – Между роднини, Между деца и родители, Между приятели, Между приятелки, Войни и борби за България и т.н. – фигурират София и софиянци; както и хора от всички краища на страната, а също и от места, понастоящем извън територията на България. Има и множество картички, изпращани от българи до чужбина, както до роднини и приятели, така и до чуждестранни фирми, издателства и организации, в търсене на информация или за покупки.
Общо погледнато, книгата показва една пъстра палитра на българското общество; податели и получатели са: хора от селото и от града, търговци и предприемачи, чиновници и работници, художници и духовници, лекари и адвокати, войници и офицери, бивш министър и бъдеща дипломатка, учители и преподаватели, ученици и студенти. Има също картички, изпращани от чуждестранни посетители в България, и от чуждестранни окупатори след 1918 г. От последните особено интересна е картичка, изпратена от французин, който защитава българската позиция през Първата световна война, въпреки че България не е била на страната на Франция.
Книгата демонстрира, че и двете страни на картичката говорят. На лицето виждаме хора, места и събития, някои от които за първи път. А текстът на гърба – фрагменти от живота във времена на война и мир, пълни със страсти и пристрастия, с хвалби, оплаквания и очаквания – допълва представите ни за социалния живот в България.
––––––––––
ВОКАЛНО ТРИО „ЕВРИДИКА“
Вокално трио „Евридика“ е създадено в Нов български университет през септември 2010 г., по идея и под ръководството на доц. д-р Георги Петков. Мария Александрова, Радостина Стефанова и Моника Божичкова са възпитанички и на НМУ „Любомир Пипков“ – София, а по-късно студенти от департамент „Музика“ на НБУ, в класа по народно пеене на Нелка Петкова. До този момент те са изнесли над 140 концерта у нас и в чужбина. Триото е лауреат на Първа награда от „Пирин фолк – 2014“ и още десетки престижни първи награди. Трите момичета са част от хор „Нови български гласове“, спечелили Латино ГРАМИ – 2018, съвместно с фламенко певеца Арканхел.
Репертоарът на триото включва акапелни изпълнения на народни песни от различни фолклорни области на България, оригинални фолклорни образци и обработки на композиторите Стефан Кънев, Петър Крумов, Боян Нанков, Георги Петков и др.
Димитър Димитров
.