На 19 ноември т.г. Комисията за финансов надзор пусна за обществено обсъждане новото предложение на системата „Бонус-малус“. От Българско обединение на шофьорите, Конфедерация на автобусните превозвачи и Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, в разговори с техни членове и познати са установили, че потребителите на тази система нямат яснота за начина, по който тя ще функционира. Затова трите организации дадоха вчера пресконференция в Пресклуба на БТА в София, с цел разясняване на тази система.
В брифинга, обявен под надслов „Бонус-малус“ системата реално е грабеж на застрахователя от шофьора“, участваха Христо Радков, председател на Българското обединение на шофьорите; Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи; Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, и др.
„Законодателят иска ние да плащаме, след като сме си заплатили глобата за някое нарушение, и на частна фирма (защото всички застрахователи в България са само частни фирми) допълнителен приход. Това не можем да го разберем. И вместо Комисията по финансов надзор, както е записано в нейния устав, да защитава правата на застрахования, тя в момента работи за обогатяване на застрахователя“ – каза на пресконференцията Христо Радков. И добави: „Имаме предложение, ако тази система „Бонус-малус“ бъде приета, да има система „Бонус-малус“ и за собственика на пътната мрежа. Съответно, както знаете, само преди няколко дни, Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата обяви, че има 70 участъка с повишена концентрация на ПТП. Ние предлагаме на тези 70 участъка да не се събират тол такси…“
Видеозапис от брифинга може да се види в сайта на БТА ТУК.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Примерни таблици с изчисления, изпратени до медиите от Бългорско обединение на шофьорите, за това как ще се промени размерът на застраховката „Гражданска отговорност“, ако системата „Бонус-малус“ бъде приета.